Reklama

Wirus ASF dotarł do powiatu łęczyńskiego

Opublikowano:
Autor:

Wirus ASF dotarł do powiatu łęczyńskiego  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W miejscowości Białka-Kolonia (gmina Milejów) w gospodarstwie utrzymującym 4 świnie stwierdzono wystąpienie ogniska choroby zakaźnej - afrykańskiego pomoru świń (ASF).  

To pierwsze ognisko ASF w powiecie łęczyńskim.  Wcześniej na naszym terenie odnaleziono 3 padłe dziki zakażone tym wirusem. 

Wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone; zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane od świń oraz wszelkie przedmioty i substancje (w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem ASF i nie mogą zostać odkażone. 

W promieniu od 3 do 7 km od ogniska wyznacza się obszar zagrożony, a w promieniu do 3 km zapowietrzony. 

W obszarze zagrożonym i zapowietrzonym obowiązuje zakaz wywożenia z gospodarstw i przywożenia do nich świń, a także materiału biologicznego tych zwierząt bez zgody powiatowego lekarza weterynarii w Łęcznej, transportu świń po drogach publicznych lub prywatnych, z wyłączeniem dróg w gospodarstwie, organizowania targów i wystaw zwierząt oraz polowań zbiorowych i odłowów zwierząt.

W obszarze zapowietrzonym obostrzenia trwają co najmniej 40 dni, a w zagrożonym 30 dni (te okresy w zależności od sytuacji o 10 dni może skrócić powiatowy lekarz weterynarii).

W obu obszarach obowiązuje także nakaz przestrzegania zasad bioasekuracji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE