Reklama

Wspomnienie o Tych, którzy odeszli

Opublikowano:
Autor:

Wspomnienie o Tych, którzy odeszli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez rok mijający od ostatniego Dnia Wszystkich Świętych - wśród mieszkańców naszego powiatu, którzy odeszli - żegnaliśmy również osoby dobrze nam znane z życia publicznego. Lokalnych patriotów, którzy swoją pracą i aktywnością wpisali się w historię i wdzięczną pamięć naszej społeczności.

3 listopada 2018 roku zmarł Jan Dyszewski, pierwszy prezes Banku Spółdzielczego w Cycowie, wieloletni członek rady nadzorczej banku, współtwórca Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, aktywny uczestnik życia społecznego i samorządowego, radny i były przewodniczący Rady Gminy Cyców.

 

27 listopada 2018 roku w wieku 73 lat zmarł Antoni Kotuła, radny i wieloletni sołtys Starej Wsi.

 Zdjęcie

7 stycznia 2019 roku odszedł Romuald Dylewski, znany i ceniony architekt urbanista, generalny projektant planu Lubelskiego Zagłębia Węglowego i miasta Łęczna.

Romuald Stanisław Dylewski urodzony w 1924 r. w Łęcznej, "Zasłużony dla Miasta i Gminy Łęczna" Znany i ceniony w Polsce i na świecie architekt urbanista, doktor nauk technicznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej w Warszawie. Generalny projektant planu regionalnego Lubelskiego Zagłębia Węglowego i planu ogólnego Łęcznej. Zasłynął z tworzenia planów miast w Polsce i na świecie, m.in. Lublina, dzielnicy Żerań w Warszawie, planów miast i aglomeracji takich jak Bagdad, Trypolis, Damaszek, Edynburg oraz rejon West Bethnal Green w Londynie. Autor prac naukowych dotyczących standardów urbanistycznych i rozwoju aglomeracji miejskich, w tym o rozwoju Lubelskiego Zagłębia Węglowego i Łęcznej jako stolicy Zagłębia. Wywodził się z patriotycznej rodziny, matka była nauczycielką, ojciec - sekretarzem łęczyńskiego magistratu. Od lutego 1941 r. był żołnierzem, a w ostatnich dniach wojny stracił prawą rękę. Pomimo inwalidztwa, już w październiku 1945 r. rozpoczął studia, najpierw na Akademii Sztuk Pięknych, potem na Politechnice Krakowskiej, wybierając architekturę i specjalizując się w urbanistyce. Przez wiele lat pracował w Lublinie, początkowo jako kierownik Pracowni Urbanistycznej Miasta Lublin, następnie jako generalny projektant w Wojewódzkim Biurze Urbanistycznym w Lublinie. W latach 80. ubiegłego wieku kierowany przez niego zespół autorski wygrał ogólnopolski konkurs urbanistyczny na koncepcję rozwoju Łęcznej jako stolicy powstającego Lubelskiego Zagłębia Węglowego. 14 stycznia 2017 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łęcznej z okazji 550-lecia miasta otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta i Gminy Łęczna".

Zdjęcie

5 lutego 2019 roku w wieku 63 lat odszedł Jan Buba, wieloletni radny gminy Milejów i przez ćwierć wieku sołtys Maryniowa. 

 Zdjęcie

18 maja 2019 roku zmarł Wit Grygiel, wieloletni radny Rady Miejskiej w Łęcznej.

 Zdjęcie

8 czerwca 2019 roku  wieku 63 lat zmarła Laurencja Łyszczarz, była radna Rady Miejskiej w Łęcznej, zawodowo związana z Lubelskim Węglem "Bogdanka", długoletnia wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Kadra

 

Zdjęcie

 1 października 2019 roku w wieku 67 lat zmarła Irena Jaszcz, wieloletnia skarbnik gminy Ludwin.

 Zdjęcie

 

 JCh

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE