Reklama

Wybijają zdrowe świnie w obawie przed ASF

Opublikowano:
Autor:

Wybijają zdrowe świnie w obawie przed ASF - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sołtys Nowego Radzica i jego rodzina od ponad 40 lat żyli z hodowli świń. Wszystkie zostały wybite po tym, jak badania potwierdziły obecność wirusa ASF u jednego zwierzęcia. - Co teraz zrobię, żołędzie będę zbierać? - pyta Andrzej Sych. 

Nowy Radzic to niewielka wieś w gminie Spiczyn, przy granicy z gminami Ludwin i Ostrów Lubelski. Gospodarstwa położone są blisko lasu. Swoje budynki ludzie zabezpieczyli przed zwierzyną płotami, ale dziki i tak potrafią je przeskoczyć i już nieraz zryły komuś uprawy.

Hodowcom z tej miejscowości i okolic problem ASF nie jest obcy. 2 sierpnia m. in. wsie Nowy i Stary Radzic znalazły się w obszarze zagrożonym, w związku z wystąpieniem ogniska ASF w niedalekich Kolechowicach (gmina Ostrów Lubelski, powiat lubartowski).

Hodowcy cieszyli się już, że lada dzień obostrzenia zostaną zdjęte i będzie można swobodnie sprzedawać tuczniki. Wtedy, jak grom z jasnego nieba, spadła na nich wieść o wystąpieniu ASF w Nowym Radzicu, w gospodarstwie trzymającym 23 świnie.

- Trwa postępowanie administracyjne w tej sprawie. Badania potwierdziły chorobę u jednej świni w gospodarstwie w miejscowości Nowy Radzic 2 i na tej podstawie zostało wyznaczone ognisko. Badane są pozostałe próbki. Wszystkie świnie zostały już wybite, a gospodarstwo -  zdezynfekowane. Obornik pochodzący z tego gospodarstwa musi być składowany w odpowiednim miejscu, zutylizowane zostaną drewniane elementy obory i słoma – informuje Jarosław Bliźniuk, powiatowy lekarz weterynarii w Łęcznej, który o drugim ognisku ASF w powiecie łęczyńskim poinformował w poniedziałek, 10 września.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Kamil Kulig

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE