Partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne i wyborcy mają czas do 8 września na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Kiedy PKW wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia komitet może zacząć m. in. zbierać podpisy poparcia pod listami.
Listy kandydatów na radnych można będzie zgłaszać do 7 października, a do 17 kandydatów na wójta czy burmistrza.
W tym roku po raz pierwszy wybory do rad gmin odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym okręgu można będzie zdobyć jeden mandat, dostanie go kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów.
W wyborach samorządowych oddamy aż cztery głosy: będziemy głosowali na radnych gminy, powiatu i województwa, a także wybierzemy wójta, burmistrza (w większych miastach prezydenta).
Ważne terminy
Do 27 października osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.
7 listopada mija termin na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.
Głosowanie odbędzie sięw niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.
Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania w tych miejscowościach, w których nie udało się w pierwszej turze wybrać wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.
Wybory samorządowe będą kosztowały państwo ok. 200 mln zł - tak wynika z informacji uzyskanych w PKW.