Reklama

Wyniki Bogdanki za III kwartał

Opublikowano:
Autor:

Wyniki Bogdanki za III kwartał - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W okresie trzech kwartałów 2018 roku Bogdanka wykonała 28,6 km wyrobisk, wobec 30,7 km w całym 2017 roku. Oznacza to, że w tym roku spółka osiągnie historyczny rekord długości wydrążonych chodników.  

Skonsolidowane przychody Bogdanki w III kwartale 2018 roku wzrosły o 18,4 proc. do 479,7 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 14,6 mln zł, a zysk netto 9,7 mln zł.  

W trzecim kwartale 2018 roku produkcja węgla handlowego w Bogdance wyniosła 2,3 mln ton, co oznacza wzrost o 6,9 proc. rok do roku. Z kolei na przestrzeni dziewięciu miesięcy produkcja wzrosła o 1,6 proc., do 6,8 mln ton.

Sprzedaż węgla handlowego w LW Bogdanka SA wzrosła w ostatnim kwartale o 20,2 proc. do 2,4 mln ton, a po trzech kwartałach zwiększyła się o 1,3 proc., sięgając 6,8 mln ton.

- Wśród pozytywnych czynników w trzecim kwartale warto wskazać wysoki poziom produkcji  i sprzedaży węgla przy wyższej cenie rok do roku. Jednocześnie odnotowaliśmy wzrost kosztów, związanych z ogólną sytuacją w kraju – dotyczy to głównie kosztów usług obcych, materiałów i energii oraz kosztów pracy - poinformował Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

- Eliminując z działalności operacyjnej koszty związane z mniej korzystną geologią oraz rekordowo szeroko zakrojonymi robotami chodnikowymi, należy podkreślić, iż wyniki na poziomie EBITDA są zbliżone do ubiegłorocznych. Podtrzymujemy całoroczny plan wydobycia na poziomie co najmniej 9 mln ton – dodał.

Koszty LW Bogdanka w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku wzrosły o ponad 16 proc., do 1,51 mld zł przy jednoczesnym dynamicznym wzroście ilości prac przygotowawczych – w tym okresie wykonano 28,6 km chodników wobec 22,5 km rok wcześniej, co oznacza wzrost o 27,1 proc.

Prace przygotowawcze wpłynęły w zdecydowanej mierze na wzrost zużycia materiałów i energii oraz wyższe koszty usług obcych.

W okresie styczeń - wrzesień 2018 r. grupa poniosła wydatki inwestycyjne na poziomie 296,1 mln zł, co stanowi blisko 60 proc. planu całorocznego (496 mln zł). Największą część tej kwoty, 231,2 mln zł, przeznaczono na nowe wyrobiska i modernizację istniejących. Kolejną pozycją pod względem wysokości nakładów było utrzymanie parku maszynowego. Na ten cel grupa wydała, wydatki w tym obszarze wyniosły 38,1 mln zł. 

Po trzech kwartałach 2018 roku udział Bogdanki w rynku węgla energetycznego wyniósł 19 proc., a w dostawach węgla do energetyki 25,4 proc. 

Ponad 81 proc. sprzedaży wygenerowanej w ciągu trzech kwartałów zrealizowane zostało do Enei Wytwarzanie i Enei Połaniec.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE