Reklama

Wystawa-recepta na trudny czas [ARCHIWALNE ZDJĘCIA ŁĘCZNIAN]

Opublikowano:
Autor:

 Wystawa-recepta na trudny czas [ARCHIWALNE ZDJĘCIA ŁĘCZNIAN] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Te fotografie są jak balsam na skołataną koronawirusem duszę. Gwarantują nadzwyczajne spotkania w czasie, gdy lepiej się nie spotykać. Przywracają pamięci pokolenia łęcznian zgromadzonych na pustym - bo nawet fontanna nie może działać - placu przed Centrum Kultury. Gdy nie można wejść do CK, CK wyszło do nas.

 Z wystawą plenerową. Nie pierwszy raz. Po co? 

- Żeby łęcznianie o nich pamiętali i żeby nie zapomnieli o Centrum Kultury - śmieje się Eugeniusz Misiewicz, dyrektor CK w Łęcznej. - To nasza czwarta plenerowa wystawa, będąca kolejną odsłoną projektu " Łęcznianie. Ocalić od zapomnienia", na który złożyły się cztery publikacje i właśnie ekspozycje fotografii archiwalnych, zbieranych przez całe lata, często odnajdowanych np. w budynkach gospodarczych. To pokłosie projektu realizowanego od roku 2008. 

Imponujący zbiór to jedno. Wszystkie prezentowane na planszach zdjęcia są pieczołowicie opisane z imienia, nazwiska i datowane. Układają się w kalejdoskop historii mieszkańców Łęcznej, od dziewcząt na letnim spacerze po wybitnych obywateli.

Brawa dla CK i wyrazy uznania dla benedyktyńskiego trudu łęczyńskich regionalistów. Naprawdę warto! 

 Zdjęcie

Lata 60. XX wieku, sala gimnastyczna szkoły przy ul. Chełmskiej (obecnie - Piłsudskiego). Uczennice Technikum Ekonomicznego w Łęcznej w czasie występu przygotowanego z okazji imienin dyrektora szkoły. Od lewej: Maryla Sachar, Elżbieta Gajos, Jadwiga Zakrzewska, Anna Galewska, Aurelia Sierpińska, Mieczysława Kłębokowska, Danuta Predkiel, Grażyna Siegieda. Fotografia ze zbiorów prywatnych rodziny Galewskich.

 Zdjęcie

Lata 30. XX wieku. Kasztan na placu przy plebanii na ul. Świętoduskiej. Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Fotografia ze zbiorów prywatnych rodziny Szajewskich.

Zdjęcie 

Rok 1937, Łęczna, ul. Chełmska. Od lewej: Wacława Hołowińska, Klementyna Abraszek, Kazimiera Patyra, Wanda Filisiuk, Felicja Kosiak. Fotografia ze zbiorów prywatnych rodziny Klimaszewskich.

 Zdjęcie

Rok 1930. Komitet powitalny oczekujący wizyty biskupa w Łęcznej. Z lewej Abraham-Rachmil Bromberg, rabin łęczyński. Z prawej, z chlebem - Feliks Starzyński z Kolonii Trębaczów, poseł na sejm I kadencji w II RP. W środku - ks. kanonik Wacław Krasuski (40 lat posługi kapłańskiej w Łęcznej), obok - Feliks Przystupa, podoficer 2 Eskadry Lotnictwa Wywiadowczego w latach 1918-1922 na Kresach, m.in. w Równym i Włodzimierzu Wołyńskim, skąd przywiózł zdjęcia wydane w publikacji "2 Eskadra Wywiadowcza 1918-1921 w fotografiach z albumu Feliksa Przystupy" przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Był wójtem Ludwina i hodowcą pszczół.

 Zdjęcie

Rok 1959, sala kina "Goplana" (później przemianowanego na "Barbórkę") mieszczącego się w budynku OSP przy ul. Chełmskiej. Występ przedszkolaków z okazji Święta Pracy. Fotografia ze zbiorów prywatnych rodziny Wasilewiczów.

 Zdjęcie

Rok 1933, plac przy 7-klasowej szkole powszechnej. Drużyna harcerska im. Emilii Plater w czasie Święta Morza. Fotografia ze zbiorów Romualda Dylewskiego.

 Zdjęcie

W imieniu całej załogi CK na wystawę zaprasza Eugeniusz Misiewicz, dyrektor Centrum, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i redaktor naczelny "Merkuriusza Łęczyńskiego". 

Jolanta Chwałczyk

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE