Reklama

Zabytkowy pałac w Kijanach sprzedany

Opublikowano:
Autor:

Zabytkowy pałac w Kijanach sprzedany - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Spiczyn: Najpierw Fundacja Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego pozyskała 17 mln zł na gruntowny remont pałacu, a teraz wygrała przetarg na sprzedaż tego zabytku, który ma stać się atrakcją turystyczną. Powstanie tu nowoczesne centrum edukacyjne poświęcone czasom króla Jana.  

Opuszczony XIX-wieczny Pałac Sonnenbergów w Kijanach przez lata popadał w ruinę. Zaczęła to zmieniać Fundacja Think Tank z Zawieprzyc, dzierżawiąca zabytkowy budynek od starostwa.

Fundacja rozpisała projekt "Wehikuł czasu szlaku Jana III Sobieskiego jako sieciowy produkt turystyki kulturowej Polski Wschodniej" i pozyskała 17 mln zł z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na gruntowny remont pałacu i stworzenie w nim nowoczesnego centrum edukacyjnego naszpikowanego multimediami. 

Fundacja już zajmuje się odświeżaniem budynku poczynając od remontu piwnic i wstawiania nowych okien. Wcześniej pod topór poszły drzewa w przypałacowym parku, a celem wycinki było odświeżenie XIX-wiecznego układu parku.

Kupią pałac

To właśnie Fundacja Think Tank 15 lutego wygrała przetarg na sprzedaż Pałacu Sonnenbergów w Kijanach razem z 6,3 ha hektarów zieleni parkowej.

- Cena została określona na 3 mln 333 tys. zł. Fundacja wpłaciła wadium 200 tys. zł, a przed przystąpieniem do aktu notarialnego musi wpłacić pozostałą kwotę, w maksymalnym czasie jednego miesiąca od rozstrzygnięcia przetargu - mówi starosta Roman Cholewa.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na sprzedaż pałacu odbył się w listopadzie ub. roku. Wtedy nie zgłosił się żaden oferent. W stosunku do pierwszego przetargu starostwo w lutym obniżyło cenę o 12 tys. zł.

Porozmawiamy z królem 

W budowanym centrum edukacyjnym zwiedzający "przeniosą się" w XVII wiek dzięki wykorzystaniu nowych technologii. 

- Będą mogli spacerować po piwnicach, parterze i piętrze. Wśród planowanych atrakcji przewidujemy hologram króla Jana, który będzie rozmawiać z turystami na wszystkie tematy, nawet poplotkować o królowej Marysieńce. Będą też holograficzne inscenizacje poświęcone XVII-wiecznej obyczajowości, dzięki którym turysta znajdzie się np. w środku mszy, uczty, będzie gościem na weselu lub chrzcinach - mówi Zenon Kosiński, członek rady Fundacji Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego.

Fundacja planuje też budowę wielkiej makiety bitwy pod Chocimiem. Nie będzie to jednak zwykła makieta. - Turysta będzie mógł wejść na pole walki, znaleźć się w środku wydarzeń patrząc na makietę przez specjalne kopuły czy peryskopy - dodaje Kosiński.

Domki na drzewie

Nowe życie zyska także ogród przed pałacem. - Zostanie w całości odnowiony, powstaną aleje, tunele roślinne, staną ławki i lampy oświetleniowe, a także makiety obiektów ze Szlaku Jana III Sobieskiego. Odtworzymy drzewostan z czasów świetności pałacu, a dostęp do ogrodu będzie bezpłatny. Chcemy, żeby powstała tam też restauracja z przysmakami Jana III Sobieskiego - dodaje Zenon Kosiński. 

W parku znajdą się także przeszklone domki na drzewie, gdzie rodzice będą mogli odpocząć, patrząc na bawiące się na placu zabaw pociechy. Taras widokowy będzie wychodził na skarpę.

Dla amatorów gier będą specjalne pokoje, dodatkowo płatne z grami strategicznymi dotyczącymi XVII wieku. Będzie też można stoczyć pojedynek na szable, np. z wirtualnym tureckim janczarem. Do takich gier wykorzystywana będzie wirtualna rzeczywistość.

Co powstanie w pałacu

  • sala z maszyną - wehikułem czasu, w której będą wajchy, przekładnie, przyciski, suwaki, przyciski powodujące wyświetlanie różnych filmów (np. mowa króla Jana do rycerstwa przed bitwą pod Wiedniem, relacja z narady wojennej, zabawa z dziećmi króla w Wilanowie, król nadzorujący budowę zamku w Wilanowie, obiad rodziny królewskiej);
  • sala z 6 interaktywnymi gablotami wyposażonymi w dotykowe ekrany i hologramy, które będą się wyświetlać obok gablot. Każde z 6 stanowisk będzie poświęcone jednej postaci - przewodnikowi po wehikule czasu, który będzie towarzyszył odbiorcom, m. in. w holu jako ruchome obrazy wiszące na ścianach: król Jan III Sobieski, Marysieńka, Anatazy Miączyński, Franciszek Kulczycki, Marek z Aviano, Kara Mustafa;
  • sala z wirtualnymi księgami, dla których tematem przewodnim jest wielokulturowość Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVII wieku (Polacy, Ukraińcy, Rusini, Tatarzy, Żydzi);
  • sala obyczajowości XVII wieku - z gablotami, w których wyświetlać się będą hologramy prezentujące obyczaje i obrzędowość w życiu codziennym szlachty polskiej. W sali będzie również interaktywna podłoga, która prezentować będzie usytuowanie na mapie RP Obojga Narodów posiadłości magnackich i szlacheckich rodów;
  • sala z linią czasu, która będzie prezentować najważniejsze wydarzenia XVII wieku, w które zaangażowany był Jan III Sobieski. Sala będzie odnosić się głównie do historii militarnej XVII wieku;
  • sala z makietą bitwy pod Chocimem - makieta będzie wypełniała centrum sali i będzie miała powierzchnię co najmniej 12 m kw. Będzie można ją oglądać od spodu (m. in. przez szklane klosze), z boku (przez szyby) i z góry (z podestu);
  • sala pamiątkowa, w której każdy będzie mógł nagrać klip - pamiątkę z pobytu i od razu przesłać nagranie do serwisu społecznościowego

Kamil Kulig

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE