Reklama

Zeszliśmy do krypt odkrytych w starym kościele

Opublikowano:
Autor:

Zeszliśmy do krypt odkrytych w starym kościele - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miała być tylko wymiana posadzki. A po jej usunięciu w podziemiach kościóła św. Marii Magdaleny w Łęcznej znaleziono kryptę zdobioną bogaciej niż sam kościół. Komora grobowa była rozkuta i obrabowana.

Od listopada ubiegłego roku w świątyni trwa remont. Prace zaplanowane jeszcze w 2016 r. na 400-lecie rozpoczęcia budowy świątyni. Przyniosły wiele interesujących odkryć.

Odnajdujemy tu mnóstwo zabytków

- Miało się skończyć na wymianie posadzki i sprawdzeniu warstw konstrukcyjnych – mówi dr Rafał Niedźwiadek, archeolog, kierownik pracowni Archee z Lublina - a niemal od pierwszych chwil odnajdujemy tu mnóstwo zabytków.

- Odkryte zostały 342 zabytki metalowe – objaśnia archeolog Michał Grabowski. - Zdecydowaną większość stanowią monety, jest ich 291, 5 dewocjonaliów, 4 pierścionki, 6 guzików, 4 elementy opraw ksiąg, 2 elementy sakiew i okucia noża. Najmniejsza moneta jest najstarszym znaleziskiem z drugiej połowy XV w. to denar koronny z czasów Kazimierza Jagiellończyka. Najmłodszą znalezioną monetą jest kopiejka z 1903 r. Mikołaja II Romanowa. Zdecydowana większość monet została najprawdopodobniej zgubiona podczas mszy czy innych uroczystości. Okazuje się, że na tak małą powierzchnię kościoła oraz ingerencję sięgającą zaledwie 45 centymetrów w głąb to bardzo dużo.

(...)

POZOSTAŁO 80 PROC. TEKSTU

Więcej w papierowym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" -  w sklepach na terenie powiatu łęczyńskiego, a także w elektronicznym wydaniu gazety:

Zdjęcie

Marzena Olędzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE