reklama
reklama

Koronawirus: Rząd wprowadza duże zmiany w obostrzeniach. Minister zdrowia: Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - Ministerstwo Zdrowia/Facebook

Koronawirus: Rząd wprowadza duże zmiany w obostrzeniach. Minister zdrowia: Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii [WIDEO] - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa Adama Niedzielskiego i Przemysława Czarnka w sprawie zmian obostrzeń | foto Screen - Ministerstwo Zdrowia/Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Skrócony czas izolacji, szybszy powrót do stacjonarnej nauki i zmniejszenie bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19 - to wszystkie zmiany, które niebawem wejdą w życie. Decyzje ogłosili: Adam Niedzielski - minister zdrowia i Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki.
reklama

Widać tendencję spadkową

Trwa piąta fala pandemii koronawirusa, za którą odpowiada głównie wariant Omikron. Z tego powodu wprowadzono m.in. zdalną naukę dla klas V-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. W środę (9 lutego) odbyła się konferencja prasowa z udziałem Adama Niedzielskiego - ministra zdrowia oraz Przemysława Czarnka - ministra edukacji i nauki. 

-  Jeżeli popatrzymy na dotychczasowy przebieg epidemii, to widać, że za nami jest już apogeum piątej fali. To widać na poziomie liczby testów i zleceń. Obserwujemy tera spadek zleceń na testy - mówił Adam Niedzielski. - Ta tendencja spadkowa to jest już tendencją stałą. Teraz spodziewamy się, że spadki z tygodnia na tydzień, a już to widzimy, są spadkami rzędu 20 proc.

Dodał również, że luty będzie miesiącem, gdy te spadki powinny być stosunkowo duże. Stwierdził, że wtedy wyczerpie się "poważne zagrożenie dla opieki zdrowotnej". - Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dot. restrykcji. (...) Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - przekazał szef resortu zdrowia.

Zaznaczył, że we wtorek (8 lutego) był pierwszym dniem, kiedy odnotowano spadek liczby hospitalizacji w piątej fali pandemii.

Co się zmieni?

Podjęto decyzje dotycząe zmian w walce z pandemią. Chodzi o np. łóżka w szpitalach dla zakażonych i pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19. Obecnie jest 30 tys. łóżek przeznaczonych do walki z covidem. Baza ta zostanie zmniejszona do 25 tys.

- Przywrócenie tych 5 tys. łóżek do taki mocny krok w kierunku przywracania normalności. Pierwsze kroki powinny dotyczyć ograniczania właśnie tej infrastruktury covidowej - dodał szef resortu zdrowia.

Zmienią się również zasady związane z izolacją i kwarantanną. Od 15 lutego będzie 7-dniowa izolacja dla wszystkich i kwarantanna dla współdomowników w czasie izolacji członka rodziny. Wcześniej krótsza izolacja była tylko dla medyków i służb mundurowych.

-  Kwarantanny i izolacje będą liczone równolegle. Nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji. Likwidujemy instytucję kwarantanny z kontaktu - wyjaśniał Niedzielski. -  Od 11 lutego znosimy kwarantannę przyjazdową. Dla krajów spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna 7-dniowa - mówi Niedzielski.

Z kolei minister edukacji i nauki ogłosił decyzję w sprawie skrócenia zdalnej nauki. Uczniowie wrócą do szkół 21 lutego.

-  Nauka zdalna nie będzie trwała do końca lutego, końca ferii - poinformował Przemysław Czarnek. - Do końca roku szkolnego będziemy mogli spokojnie się uczyć (...). Zmiany w zasadach kwarantanny i izolacji będą miały ogromne znaczenie dla szkół.

Konferencja prasowa Adama Niedzielskiego i Przemysława Czarnka

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama