Reklama

Reklama

Kraj: Kary dla firm za nieuczciwe praktyktyki na pokazach handlowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Kraj: Kary dla firm za nieuczciwe praktyktyki na pokazach handlowych - Zdjęcie główne

siedziba UKOiK w Warszawie | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Łącznie ponad 900 tys. zł wynoszą kary nałożone przez prezesa UOKiK za naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych. Szef urzędu zakwestionował np. wprowadzanie konsumentów w błąd jeśli chodzi o ich stan zdrowia, fikcyjne promocje i utrudnianie odstąpienia od umowy.

Reklama

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zeszłym roku wydał decyzje dotyczące umów zawieranych w trakcie tzw. pokazów handlowych. Są to decyzje wobec czterech przedsiębiorców i członka zarządu jednej z tych firm. W związku z decyzjami nałożył na nich kary w łącznej wysokości ok. 916 tys. zł. Powodem są nieuczciwe praktyki rynkowe, niedozwolone postanowienia umowne i brak współpracy z Urzędem w trakcie postępowania.

- Konsekwentnie eliminujemy patologie, do jakich dochodzi podczas pokazów handlowych, a których ofiarami często są seniorzy. Ukarani przedsiębiorcy – co szczególnie naganne - wykorzystywali obawy konsumentów o zdrowie albo manipulowali cenami tak, aby uczynić zakup niezbędnym lub atrakcyjnym. Wprowadzali także w błąd co do niemożności odstąpienia od umowy lub stosowali niedozwolone klauzule, które utrudniały rozwiązanie kontraktu - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Prezes Urzędu pierwszy raz skorzystał z uprawnienia do nałożenia kary na menedżera odpowiedzialnego za doprowadzenie do naruszeń praw konsumentów. Jej maksymalna wartośc może wyniesć 2 mln zł. Z kolei w przypadku menedżera spółki z sektora finansowego jest to kwota 5 mln zł. - Menedżer, który umyślnie dopuścił do nieuczciwych praktyk wobec konsumentów, powinien osobiście ponosić za to odpowiedzialność - dodaje prezes UOKiK.

Listę ukaranych firm z opisem ich przewinień, można znaleźć tutaj.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy