reklama
reklama

Lublin: Premier Mateusz Morawiecki otworzył Samorządowy Kongres Trójmorza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W Lublinie trwa druga edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza, w którym wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił m.in. o wojnie na Ukrainie.
reklama

Celem projektu jest zacieśnianie współpracy między państwami członkowskimi: Austrią, Bułgarią, Chorwacją, Czechami, Estonią, Węgrami, Łotwą, Litwą, Polską, Rumunią, Słowacją i Słowenią. Poruszane są tematy ważne dla współpracy regionów z 12 państw Inicjatywy Trójmorza w obliczu wojny na Ukrainie. Tegoroczny Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się 6 i 7 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Pierwszego dnia w spotkaniu uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki
 
- Poprzez współpracę regionalną, współpracę regionów, województw i powiatów poznajemy najlepiej korzyści z Trójmorza, ale także dostrzegamy co byłoby gdybyśmy tej idei nie rozwijali. Kongres musi się odbywać w cieniu wojny na Ukrainie, która z jednej strony jest wydarzeniem tragicznym, z drugiej to wojna., która w całym swoim okrucieństwie pokazała, jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO i Unii Europejskiej. Jednocześnie uzmysłowiła nam, że nie ma Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy. Koncepcja Trójmorza będzie wielkim sukcesem zwłaszcza wtedy, gdy Europa Środkowo-Wschodnia stanie się Europą Centralną dla rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Ostatnie lata pokazały, że tak może być - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przy okazji podziękował wszystkim mieszkańcom województw lubelskiego i podkarpackiego, którzy przyjęli uchodźców. 

- Dlatego parę dni w temu w Kijowie, razem z prezydentem Zełenskim i premierem Szmyhalem, rozmawialiśmy o praktycznym wymiarze Trójmorza, umocnienia tej części Europy, o tym, co będzie po wygranej wojnie, bo Ukraina musi wygrać tę wojnę. Rozmawialiśmy o połączeniach energetycznych, o tym, że Ukraina, która ma znakomite możliwości dostarczania taniej energii, mogłaby tej energii dostarczać Polsce, Rumunii, Słowacji i innym krajom, rozmawialiśmy o połączeniach infrastrukturalnych. Trójmorze to logicznie uporządkowany, strategicznie przygotowany koncept rozwoju. Jednak dziś musimy mówić nie tylko o rozwoju. Mówimy także o suwerenności. Dziś cała koncepcja Trójmorza zawiera także w sobie pierwiastek obrony suwerenności. Jeśli przez ostatnie kilka lat mówiliśmy o szansach rozwojowych, o współpracy kulturalnej, gospodarczej, technologicznej, tak dzisiaj musimy dodać do tego jeszcze jeden komponent – Ukraina walczy nie tylko o swoją suwerenność, także o suwerenność państw Trójmorza - dodał prezes Rady Ministrów.
 
Kongres skupia przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, nauki i biznesu ze wszystkich państw członkowskich i przedstawicieli partnerów strategicznych: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec, regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej. Do tegorocznej edycji do debaty dołączyli również przedstawiciele władz samorządowych Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Kraj: Rząd pomoże kredytobiorcom. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły
 
Całe spotkanie podzielono na pięć paneli tematycznych. Prelegenci dyskutowali na następujące tematy: „Inicjatywa Trójmorza – Ukraina – wyzwania współpracy”, „Bezpieczeństwo energetyczne państw Inicjatywy Trójmorza w obliczu wojny w Ukrainie”, „Rzeczpospolita Obywatelska – jak budowano kapitał społeczny między Polską a Ukrainą”, „Współpraca uniwersytetów Inicjatywy Trójmorza”, „Debata Regionów: Sieć Regionów Trójmorza – współpraca z regionami ukraińskimi”. W wydarzenie wpisały się uroczyste przyjęcie nowych członków Sieci Regionów Trójmorza i wręczenie nagrody „Międzynarodowy Sukces w obszarze regionów Trójmorza”, którą odebrał premier Mateusz Morawiecki.
 
Międzynarodowy Kongres Forum Regionów Trójmorza prezydent RP Andrzej Duda zainicjował w 2018 r. w Rzeszowie. Pierwszy Samorządowy Kongres Gospodarczy i II Forum Regionów Trójmorza odbyły się w Lublinie w dniach 29-30 czerwca 2021 r. Pierwsza edycja wydarzenia skupiła łącznie ponad 730 osób. W trakcie dwóch dni wymiany wiedzy i doświadczeń omówiono tematy istotne dla rozwoju polskiej i zagranicznej gospodarki.
 
- Inicjatywa Trójmorza jest międzynarodowym projektem o wielkim znaczeniu. Jestem głęboko przekonany, że forum współpracy naszych 12 państw, położonych na obszarze pomiędzy Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim, w istotny sposób przyczynia się do kształtowania nowego statusu regionów Europy Środkowo-Wschodniej raz wpływa na pomnożenie szans rozwojowych całej Unii Europejskiej. Dysponujemy znaczącym potencjałem. Nasze kraje stanowią prawie 1/3 powierzchni UE (…). Cieszę się, że Kongres poświęcony jest wielu pilnym i perspektywicznym kwestiom. Obok energetyki i transportu są nimi również cyfrowa nauka i biznes, czy też rolnictwo, zwłaszcza w obliczu kryzysu żywnościowego podsycanego przez Rosję. Państwa debata sprzyja rozszerzeniu współpracy naszych państw i przenoszeniu jej ze szczebla rządowego także na poziom lokalny - napisał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników spotkania prezydent RP Andrzej Duda.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama