Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Wzrosną emerytury i renty. Dzięki waloryzacji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Wzrosną emerytury i renty. Dzięki waloryzacji - Zdjęcie główne

Wzrosną emerytury i renty. Dzięki waloryzacji | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W ramach waloryzacji, o 7 procent wzrosną wysokości emerytur i rent. Nie trzeba składać żadnych wniosków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

- Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia brutto z lutego przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 proc. Na przykład emerytura, która w lutym wynosi 2000 zł brutto, od marca wzrośnie o 140 zł. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce - wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Waloryzacja odbywa się z tzw. "automatu", czyli nie trzeba składać wniosków. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego.

- W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna - informuje Małgorzata Korba.

Od marca, minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wyniesie 1350,70 zł, a dodatek pielęgnacyjny - 256,44 zł.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy