reklama
reklama

Ćwierć wieku powiatu. Powstał jak Feniks z popiołów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie25 lat temu rozpoczął działalność powiat łęczyński. Jego początki wspominano na uroczystej sesji Rady Powiatu, a także na gali w hali Górnika Łęczna.
reklama

23 listopada 1998 roku na Zamku Królewskim w Warszawie pierwszy starosta Henryk Cholewa odebrał akt utworzenia powiatu łęczyńskiego, a pierwsza sesja Rady Powiatu Łęczyńskiego odbyła się 9 listopada 1998 roku. 

Wtedy też wybrano przewodniczącą rady Krystynę Wiśniewską, która sprawuje funkcję radnej do dziś. Drugą osobą w dzisiejszej Radzie będącą w niej od początku, jest Adam Niwiński, który przez dwie kadencje był starostą (2006-2014).

Pierwsza siedziba się spaliła

Jak czytamy na stronie starostwa, powiat łęczyński rozpoczął swoją działalność z dniem 1 stycznia 1999 r. 

reklama

- Trzeba powiedzieć, że też trudne chwile przechodził, bo był taki moment, kiedy musiał się odradzać jak Feniks z popiołów – mówił przewodniczący rady Arkadiusz Biegaj na uroczystej sesji z okazji 25-lecia, która odbyła się w poniedziałek, 18 marca. Nawiązał w ten sposób do pożaru Zajazdu Mustang, w którym mieściła się pierwsza siedziba starostwa.

Pierwszy starosta Henryk Cholewa zrezygnował już po upływie 1,5 miesiąca sprawowania funkcji i w grudniu 1998 r. na starostę wybrano Henryka Gańskiego, który wziął udział w uroczystej sesji.

- Pierwsza kadencja nie była taka wspaniała, drogi były usnute potężnymi wybojami. Zaczęliśmy funkcjonować w pięknym budynku - pół roku i spłonął, i trzeba było na zgliszczach od nowa budować – wspominał Henryk Gański na uroczystej sesji.

reklama

- Godna podkreślenia jest wytrwałość zarządu, ale też oddanie pracowników, którym przyszło pracować w tak złych warunkach – dodał.

Henryk Gański mówił również, że zasługą powstania powiatu była m.in. budowa szpitala.

I dodał, że obecnie brakuje nam jeszcze sądu i prokuratury.

"Nie było podziałów politycznych"

Z kolei pierwsza przewodnicząca rady Krystyna Wiśniewska wspominała, że w pierwszej kadencji była euforia, nie było za to podziałów politycznych.

- Myśmy osiągnęli ten sukces tylko i wyłącznie dlatego, że to było naprawdę spójne działanie, wszyscy ciągnęli  jednym kierunku, nie było rozciągania w lewo, prawo, być może cementowały nas te zadania kluczowe jak szpital i drogi - dodał Adam Niwiński.

reklama

Po uroczystej sesji odbyła się msza święta w intencji mieszkańców, a później uroczysta gala w hali Górnika Łęczna, gdzie m.in. zagrała Zakładowa Orkiestra Górnicza LW Bogdanka.

Więcej w naszym serwisie www.tubalecznej.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama