Festiwal potrwa do 26 lipca i obejmuje szesnaście miast województwa lubelskiego. Program oparty jest na twórczości Icchaka Baszewisa Singera oraz tematyce związanej z żydowskimi miasteczkami dawnej Lubelszczyzny. Widowisko zaprezentowane w Lubartowie łączyło elementy teatru ulicznego, muzyki na żywo, akrobacji powietrznych oraz pokazów ognia. Przestrzeń publiczna została wykorzystana jako scena dla opowieści inspirowanych postaciami znanymi z prozy Singera.
Kolejny przystanek na festiwalowej trasie zaplanowano na środę, 16 lipca, w Łęcznej. O godzinie 18:00 w Dużej Synagodze przy ul. Bożniczej 19 zostanie pokazany film dokumentalny "Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów mój Krakowie". Następnie, o 19:00, odbędzie się spektakl "Pieśni i opowieści Joszy Cwika", oparty na pieśniach jidysz oraz tekstach i anegdotach z przedwojennych gazet żydowskich. Na zakończenie, o godzinie 20:00 na placu T. Kościuszki 5 zostanie zaprezentowane uliczne widowisko teatralne "Przyjaciele Sztukmistrza 2025".
W ramach wydarzenia planowane są także pokazy filmowe, koncerty, spektakle narracyjne i działania w przestrzeni otwartej. Każdy z przystanków festiwalu ma odrębny program, dopasowany do miejsca i dostępnej infrastruktury. W kolejnych dniach wydarzenia odbędą się m.in. w Krasnymstawie, Piaskach, Bychawie, Janowie Lubelskim, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim i Lublinie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.