Od pierwszego Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej niedługo minie ćwierć wieku. Przez te lata impreza zyskała ogólnopolski prestiż. W czasie jej trwania nasze miasto staje się prawdziwą stolicą miejskiego folkloru - w Łęcznej występują kapele podwórkowe z różnych zakątków kraju.
CZYTAJ TAKŻE: Adam Świeca laureatem Odyńca Kultury 2018
Wielka strata dla Łęcznej
Muzycy jeździli z występami po Polsce, tworzyli utwory, przygotowywali się do festiwalów i biesiad w naszym mieście. Razem prowadzili łęczyńskie festiwale kapel ulicznych i podwórkowych jako konferansjerzy. Mieli więc czas, żeby się dobrze poznać.
- Adam był wesołym i bardzo twórczym człowiekiem. Zawsze uśmiechniętym i kochającym muzykę. Zarażał optymizmem – wspomina Grzegorz Jadwiżuk. I podkreśla, że nawet, gdy w ubiegłym roku Adam Świeca zapadł na ciężką chorobę, to gdy się spotkali, też nie zapomniał "powesołkować".
- Jego śmierć to wielka strata dla Łęcznej, bo pokolenie społeczników nam się niestety kurczy. Młodzi ludzie dzisiaj wybierają konsumpcjonizm, a kiedyś było widać ducha inicjatyw, chęć stworzenia czegokolwiek dla ludzi bezinteresownie. Adam zawsze chciał, aby ludzie byli zadowoleni. Nie zajmował się muzyką z materialistycznych pobudek. Należał do prawdziwych społeczników, których jest niestety coraz mniej – mówi Grzegorz Jadwiżuk.
Zmarły muzyk był także prawdziwą duszą towarzystwa. – Czasami godzinami potrafiliśmy bawić słuchaczy dowcipami, a Adam miał do nich szczególny talent - dobrze je zapamiętywał i świetnie opowiadał. Kiedy sam będę dalej je przekazywał, to na zawsze zapamiętam, że to od Adama –wspomina Jadwiżuk.
Działalność zmarłego społecznika kilkakrotnie doceniły władze nie tylko lokalne, ale też państwowe.
W 2018 r. Adam Świeca za swoją działalność i zasługi dla rozwoju kulturalnego miasta otrzymał statuetkę Łęczyńskiego Odyńca Kultury.
Tę przyznawaną przez burmistrza nagrodę odebrał także w 1998 r. jako kierownik nagrodzonej wówczas Górniczej Kapeli Podwórkowej Karbon, której był jednym ze współzałożycieli. Adam Świeca grał w tej grupie na klarnecie, a także śpiewał i pisał wiele tekstów.
W 2017 r. odebrał od marszałka województwa lubelskiego nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Z kolei w 2012 r. otrzymał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Adam Świeca ma także swój wkład w pracę łęczyńskiego samorządu - w latach 1998-2002 był radnym miejskim.
Przez swoje całe zawodowe życie związany był z kopalnią. Na emeryturę przeszedł 14 lat temu. W ostatnich latach pracował jako dozorca w Ośrodku Sportów Wędkarskich w Rogóźnie.
W LW Bogdanka zmarły społecznik pracował w sekcji hydrogeologicznej. Dokonywał pomiarów skał i wody zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni.
"Satysfakcja, że daje się komuś radość"
Adam Świeca tak w 2018 r. opisał "Wspólnocie" swój proces twórczy (rozmawialiśmy tuż po odebraniu przez muzyka Odyńca Kultury): - Najlepiej się pisze wtedy, gdy jest spokój w domu. Pracowałem tylko na jedną zmianę, dlatego siadałem do tworzenia tekstów w nocy, kiedy dzieci już spały. Aktualne teksty, opisujące jakąś konkretną sytuację w biesiadach, pisze się pod melodię taką, którą wszyscy znają, żeby uczestnicy biesiady mogli wspólnie śpiewać. Jak już "zatrybi", wtedy fajnie to pisanie idzie - i nieraz patrzyłem na zegarek: wpół do piątej – nie ma już się co kłaść, tylko od razu szedłem do pracy po nieprzespanej nocy.
W czasie naszej rozmowy z uśmiechem na ustach powtarzał, że było warto oddawać się swojej muzycznej pasji. - Satysfakcja, że daje się komuś radość, sprawia, że mimo pracy zawodowej, zawsze znajdzie się czas na pasję - mówił Adam Świeca.
Pogrzeb zasłużonego łęcznianina odbył się w poniedziałek, 10 stycznia w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.