Reklama

Adam Świeca laureatem Odyńca Kultury 2018

Opublikowano:
Autor:

Adam Świeca laureatem Odyńca Kultury 2018  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ani przytył, ani nie schudł przez te wszystkie lata - żartował Adam Świeca, odbierając Odyńca Kultury 2018. Miał porównanie, bo 20 lat temu trzymał już tę statuetkę, przyznaną wówczas pierwszy raz w historii. Laureatem była wówczas kapela Karbon, którą kierował Adam Świeca. W czasie gali laureat Odyńca Kultury 2018 rozbawiał publiczność, tak jak na scenach festiwali kapel w całej Polsce. - Mogę mówić jeszcze dwie godziny - śmiał się przy mikrofonie.

Kapituła Łęczyńskiego Odyńca Kultury – co zdarza się rzadko - jednogłośnie przyznała nagrodę Adamowi Świecy, dziś emerytowanemu górnikowi, który 26 lat temu był jednym z założycieli Górniczej Kapeli Podwórkowej Karbon.

Adam Świeca w kapeli grał na klarnecie, śpiewał i pisał wiele tekstów. – To m.in. dzięki niemu kapela Karbon z sukcesami reprezentowała nasze miasto na festiwalowych scenach w różnych zakątkach naszego kraju, zdobywając nagrody na ogólnopolskich konkursach – mówił Grzegorz Pelica, autor mowy pochwalnej o Adamie Świecy.

Laureat Odyńca Kultury 2018 jest pomysłodawcą organizowanego od 1998 roku Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej, na który do naszego miasta zjeżdżają zespoły z całej Polski. – To m.in. dzięki jego zaangażowaniu i pasji działacza od ponad dwóch dekad folklor miejski rokrocznie króluje w naszym mieście, a łęczyński festiwal cieszy się uznaniem i prestiżem w skali całego kraju – podkreślał Grzegorz Pelica.

To nie pierwsza nagroda dla współtwórcy łęczyńskiego festiwalu. W 2012 roku Adama Świecę nagrodził minister kultury (odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"), pięć lat później docenił go marszałek, teraz przyszedł czas na burmistrza Łęcznej.

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Kamil Kulig

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE