Mentzen uważa, że rezygnacja z tych opłat sprawiłaby, że polskie kopalnie ponownie stałyby się rentowne, a ceny prądu spadłyby. - Jako prezydent dołożę wszelkich starań, aby nie pozwolić na implementację Europejskiego Zielonego Ładu – zapowiedział.
Starosta pyta Mentzena
Podczas spotkania pytania do kandydata zadał też starosta łęczyński Daniel Słowik. Poruszył temat ewentualnego przejęcia kopalni przez skarb państwa.- Pojawiają się postulaty ze strony związków zawodowych, żeby w tej sytuacji, w której znajduje się kopalnia, próbować doprowadzić do tego, by znalazła się znowu w pełni mocy państwa. Państwo polskie, budżet państwa także miałby korzyści z tego tytułu, choćby w postaci dywidendy, a nikomu nie trzeba przypominać, że nasza kopalnia jest w 100 proc. rentowna, do której podatnicy nie dopłacają ani złotówki. Chciałbym poznać pana stosunek do tego pomysłu – zapytał starosta.
Mentzen stanowczo sprzeciwił się takim pomysłom. - Mam negatywny stosunek do polityków. Uważam, że politycy się prawie na niczym nie znają i nie znają się na zarządzaniu przedsiębiorstwami. Ja bym się nie zgadzał na to, żeby być podległym państwu, bo to znaczy być podległym politykom – odpowiedział.
Do dyskusji włączył się także Jacek Świrszcz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w LWB. - Chodziło bardziej o to, żeby złoża Bogdanki były strategiczne dla kraju i nie były dystrybuowane przez jakieś obce całkiem podmioty, a tym bardziej koncerny zagraniczne, a przez nasze państwo – powiedział.
Mentzen pozostał jednak sceptyczny. - Mamy porównanie jakości usług InPostu oraz Poczty Polskiej i mamy porównanie jak wygląda podmiot prywatny, a jak wygląda podmiot państwowy. Dlatego ja nie jestem głęboko przekonany, że to byłoby słuszne – odpowiedział.
Związkowcy: Dlaczego kopalnia ma być w rękach prywatnych?
Robert Rodzik, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” w LWB, dopytywał, dlaczego prywatny właściciel miałby lepiej zarządzać kopalnią niż skarb państwa.- Jeżeli kopalnia ma pracować do 2060 roku, bo mamy takie zasoby, to niech pan wytłumaczy, dlaczego ona ma być w rękach prywatnych, rentowna, zapewniająca miejsca pracy, a dlaczego nie miałaby być rentowna w normalny sposób zarządzana przez skarb państwa, który by też miał korzyści z tego? Dlaczego ręce prywatne? – zapytał Rodzik.
Mentzen odpowiedział, że problemem jest polityczne zarządzanie firmami. - Z tego, co rozumiem, mamy problem z Eneą, która jest spółką skarbu państwa zarządzaną przez polityków. Z tego, co rozumiem, nie jesteście państwo z tego zadowoleni. No właśnie, gdyby to był właściciel prywatny, to by się nie zachował w ten sposób – stwierdził.
Dodał też, że politycy przejmują spółki głównie po to, by obsadzać je swoimi ludźmi.
Mentzen: Odrzucić Zielony Ład
Na zakończenie Mentzen podkreślił, że nie planuje zmian własnościowych w Bogdance.- Ja nie mam w swoim programie jakichkolwiek zmian własnościowych w Bogdance. Ja mam w programie to, żeby odrzucić Zielony Ład, żeby odrzucić przepisy zwiększające koszt wydobycia węgla, koszt produkcji prądu z węgla po to, żeby te spółki mogły działać lepiej, żeby mogły zatrudniać ludzi. To jest mój program – podsumował kandydat Konfederacji.
Przypomnijmy, że przejęcie lubelskiej kopalni przez skarb państwa to pomysł poprzedniego rządu, o czym w styczniu w Bogdance przypomniał Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwości. Za takim rozwiązaniem są związkowcy, a także politycy PiS, którzy mówili ostatnio o tym na konferencji prasowej w Bogdance. Jednak Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że nie pracuje nad wykupem lubelskiej kopalni przez skarb państwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.