Podobnych głosów było dużo więcej, bo na zebranie w środę, 8 czerwca przyszło około 150 osób, które po brzegi wypełniły salę posiedzeń Rady Miejskiej w Łęcznej. Głównie były to osoby niezadowolone z proponowanych wariantów przebiegu obwodnicy, a nawet podważające zasadność tej inwestycji.
Są trzy warianty
Przypomnijmy, że projektanci zaproponowali trzy warianty przebiegu trasy. Dwa z nich omijają miasto od strony północnej, a jeden od południowej. Ich długość, w zależności od wariantu, wynosi od 5,1 do 7,6 km.
W wariancie pierwszym początek znajduje się w Kolonii Trębaczów, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 82 (Łęczna - Lublin) z drogą wojewódzką nr 829 (Łęczna - Kijany). Z kolei w wariantach drugim i trzecim początek trasy jest w Zofiówce, na skrzyżowaniu DK 82 z drogą powiatową. We wszystkich opcjach obwodnica włączy się do istniejącej DK 82 około 2,5 km na wschód od centrum Łęcznej.
CZYTAJ TAKŻE: LW Bogdanka. Górnik kupi węgiel bez kolejki
Podzielona wieś, obwodnica "w środku miasta"
Jednak każdy z wariantów spotkał się z krytyką mieszkańców, którzy podawali numery swoich działek i mówili, że według przygotowanych map trasa może przebiegać tuż pod ich oknami. Podnosili też, że jeden z wariantów podzieliłby miejscowość Podzamcze na dwie części.
Krytykowali też wariant trasy rozpoczynający się na osiedlu Kolonia Trębaczów, argumentując, że to tak jakby obwodnica zaczynała się w środku miasta.
Jedna z mieszkanek pytała też o to, ile będzie przejść dla pieszych w wariancie zakładającym przebieg trasy w okolicy łęczyńskiego lasu. Usłyszała odpowiedź, że na tym etapie trudno wskazać konkretne lokalizacje, wiadomo tylko, że "zebry" powstaną przy rondach.
A gdy przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad mówili, że na razie wszystkie trzy warianty to tylko "kreski na mapie", mieszkańcy odpowiadali: "my nie jesteśmy kreskami na mapie".
Chcą przebudowy drogi do Lublina
Drogowcy dalej jednak bronili się mówiąc, że to dopiero wczesny etap koncepcji, do których nadal można składać swoje uwagi i wnioski.
Z kolei burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski powiedział, że dla mieszkańców Łęcznej ważniejsza niż budowa obwodnicy jest modernizacja drogi Łeczna-Lublin wraz z budową dodatkowych pasów ruchu i ścieżki rowerowej, a także remont drogi nad jeziora.
O tym, że ważniejsza jest modernizacja trasy z Łęcznej do Lublina mówiło także kilku mieszkańców, co za każdym razem spotykało się z głośnymi oklaskami zebranych.
Można zgłaszać uwagi
Konkluzją ze spotkania było to, że do 22 czerwca każdy zainteresowany może zgłaszać uwagi do przebiegu planowanych wariantów obwodnic. Można to zrobić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej GDDKiA, a także za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Kolejne spotkanie z projektantami i przedstawicielami inwestora planowane jest na sierpień, wtedy zostaną omówione wnioski złożone przez zainteresowanych.
Wizualizację trzech proponowanych wariantów przebiegu trasy:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.