Reklama

Reklama

Mieszkańcy Starej Wsi-Kolonii walczyli o tę drogę 30 lat, ma być gotowa w kwietniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkańcy Starej Wsi-Kolonii walczyli o tę drogę 30 lat, ma być gotowa w kwietniu - Zdjęcie główne

Droga w Plebanii, jednej z trzech części sołectwa Stara Wieś-Kolonia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Próba odwołania burmistrza, zmiana sołtysa, apel do radnych o rezygnację z diet i o zwolnienie mieszkańców z lokalnych podatków - zły stan tej drogi skutkował wieloma turbulencjami w życiu gminy. Bo też mieszkańcy o remont swojej drogi walczyli od 30 lat. W ub. tygodniu podpisana została umowa na modernizację drogi w Starej Wsi i Starej Wsi-Kolonii.

Reklama

W ramach inwestycji do końca kwietnia 2023 powstaną nowa nawierzchnia i utwardzone pobocza na odcinku 990 metrów. Koszt zadania to 1 milion 193 tys. zł. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm PBI Infrastruktura S.A. z Kraśnika i PBI WMB Sp. z o. o. z Sandomierza.

 Bez wsparcia dla terenów po PGR  

Co sprawiło, że niemożliwe stało się możliwe i skąd pieniądze na budowę tak długo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji?   

- Od początku 2022 roku modernizacja drogi była wpisana do realizacji w tegorocznym budżecie gminy, zależało mi jedynie, aby zadanie jak najmniej finansowo obciążało mieszkańców Łęcznej - odpowiada na pytania "Wspólnoty" Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. - Szukając środków zewnętrznych złożyliśmy wniosek do Rządowego Funduszu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych dla byłych terenów PGR-owskich. Niestety, los wniosku był podobny jak w przypadku wcześniejszego - wniosku na modernizację tzw. drogi przy WAMEXie, który pomimo pierwszego miejsca na liście o dofinansowanie u wojewody, po ocenie kancelarii premiera spadł na jedną z ostatnich pozycji rezerwowych, tracąc dofinansowanie. 

Burmistrz wyjaśnia, że tym samym, zamiast 50 tys. zł modernizacja drogi w Starej Wsi- Kolonii będzie kosztowała ponad milion złotych, a środki na realizację zadania pochodzą ze sprzedaży nieruchomości gminnych.

 Długa droga do remontu drogi  

 Przyzwoitej drogi w Plebanii, jednej z trzech części Starej Wsi-Kolonii, mieszkańcy nie mogli się doprosić od trzech dekad. Przez ostatnie lata twarzami walki o drogę stali się bracia Artur i Kamil Stec. Byli zdeterminowani. Rozpatrywali m.in. wyodrębnienie Plebanii jako osobnego sołectwa, bo uważali, że gmina inwestuje wyłącznie w część zwaną Lipkami. We wrześniu 2021 roku zmieniono sołtysa - z mieszkańca Lipek na mieszkańca Plebanii. Ludzie wybrali Artura Steca. Był rekonesans w sprawie rozbratu z gminą Łęczna i dołączenia do gminy Puchaczów. W marcu br. sołtys Stec złożył do Urzędu Miasta wniosek o zwolnienie mieszkańców Plebanii z podatków od nieruchomości i rolnego z powodu stanu drogi, na co ich gmina skazuje i o remont której upominali się już jego dziadek i ojciec. W kwietniu bracia Stecowie zgłosili komisarzowi wyborczemu zamiar przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza, co zostało poparte 2393 podpisów. Od referendum odstąpili, żeby nie rozbić prezentu radnym opozycyjnym wobec burmistrza, którzy nie wywiązali się - jak mówili "Wspólnocie" bracia Stecowie - z poczynionych ustaleń. Po odwołanym referendum był apel do radnych i sołtysów, by nie pobierali diet a przeznaczyli je na bezpieczeństwo na drogach. 

- Dopięliście swego, co Pan na to? - pytamy sołtysa Starej Wsi-Kolonii o zaplanowany remont. 

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy Łęczna za mocne wsparcie, czekamy na drogę - mówi Artur Stec. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy