Reklama

Reklama

Milejów: Przebudują stadion, GOK i "Asturię", zrewitalizują park

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UG Milejów

 Milejów: Przebudują stadion, GOK i "Asturię", zrewitalizują park - Zdjęcie główne

Największą inwestycją w 2022 r. będzie gruntowna przebudowa Gminnego Ośrodka Kultury. W środku powstanie sala kinowa z prawdziwego zdarzenia z nowoczesnym sprzętem i krzesłami jeżdżącymi na szynach, które można będzie składać w zależności od potrzeb. Seanse nie będą więc kolidowały z licznymi zajęciami w GOK. Inwestycja będzie dofinansowana z Unii Europejskiej w kwocie ok. 7 mln zł | foto UG Milejów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie M.in. takie przedsięwzięcia będą w tym roku realizowane w gminie Milejów. Budżet na 2022 r. radni uchwalili jednogłośnie na sesji we wtorek, 28 grudnia.

Reklama

Planowane dochody określono na 61,670 mln zł, a wydatki na 74,311 mln zł. Kwota deficytu wyniesie 12,640 mln zł – takie są założenia budżetu gminy Milejów na 2022 r.

Wśród największych inwestycji w 2022 r. jest przebudowa i powiększenie Gminnego Ośrodka Kultury, w którym będzie m.in. nowoczesna sala kinowa z możliwością chowania foteli. Zagospodarowany zostanie także teren przy GOK, gdzie powstanie plac zabaw i siłownia pod chmurką.

Wywłaszczenia pod stadion?

W rozpoczętym właśnie roku gmina Milejów zacznie także realizować inwestycje, na które uzyskała dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład. Chodzi o modernizację stadionu TUR-a Milejów wraz z budową drogi do obiektu i oświetlenia (dofinansowanie wyniesie 6,3 mln zł) i przebudowę drogi przebiegającej przez Starościce, Popławy, Cygankę i Kolonię Łysołaje (4,940 zł mln zł dotacji).

Co do spektakularnej inwestycji, jaką jest przebudowa stadionu, to 30 stycznia odbędzie się spotkanie w sprawie przebudowy obiektu, w czasie którego urzędnicy spotkają się z projektantami i społecznością sportową. Gmina na cele tej inwestycji chce pozyskać od osób prywatnych działki w okolicy stadionu.

– Są dwie ścieżki. Albo się dobrowolnie domówimy, albo, jeśli uznamy, że kwoty zaproponowane przez osoby fizyczne są za wysokie, będziemy je wywłaszczali z tych nieruchomości. Jest taka ścieżka możliwa – mówił na sesji wójt.  

Milejów "Liderem inwestycji"

W ramce obok opisujemy najważniejsze inwestycje, które gmina Milejów będzie realizowała w 2022 r. Opiewają na 38 mln zł.

Suryś przyznał, że tak duża liczba inwestycji wiąże się z kolejnym deficytowym budżetem. Odniósł się przy tym do zarzutów swoich przeciwników, którzy krytykują wójta za nadmierne ich zdaniem zadłużanie i pokazują zestawienia gmin z małym zadłużeniem.

Wójt zaznaczył, że jego oponenci nie pokazują niezależnych rankingów, takich jak "Liderzy Inwestycji" czasopisma samorządowego "Wspólnota".

W ogłoszonej w październiku ub. r. ostatniej edycji tego rankingu gmina Milejów zajęła 101 miejsce na 1533 gminy wiejskie pod względem średniej kwoty wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca w latach 2018-20 (w gminie Milejów ta kwota wyniosła 1712 zł).

Wójt: Kontrolujemy zadłużenie

 - Są gminy, które mają puste budżety w rozumieniu małego zadłużenia, tylko sobie odpowiedzmy na pytanie, ile przed nimi jeszcze jest do zrealizowania inwestycji, czy im z tym jest lepiej? - pytał wójt Suryś, który zapewnił, że mimo kolejnego roku z dużym deficytem, gmina ma swoje finanse pod kontrolą.

- Staramy się długiem zarządzać w sposób właściwy. Do połowy następnej kadencji spłacimy ponad 10 mln zł kredytów. Staramy się tak ustawiać nasze zdolności spłaty, żeby nie zachwiać możliwości finansowania. Staramy się realizować wszystkie zamierzenia oparte na środkach zewnętrznych – mówił wójt.

I dodał, że tylko jedna tegoroczna inwestycja nie ma zabezpieczenia w środkach zewnętrznych (remont budynku po "Asturii"). Przy pozostałych przedsięwzięciach gmina korzysta z dofinansowań rządowych i unijnych.

 

NAJWIĘKSZE INWESTYCJE:
- rozbudowa budynku GOK wraz z rewitalizacją terenów przyległych – najważniejszy zakres inwestycji: przebudowa sali kinowej w GOK-u wraz z wyposażeniem, plac zabaw, przebudowa ul. Klarowskiej, Fabrycznej, drogi zakładowej, budowa kanalizacji deszczowej tych ulic przyległych (okres realizacji – do XII 2022 r., planowany koszt w roku bieżącym - 13,5 mln zł);
- odnawialne źródła energii: montaż 70 kotłów na biomasę, 250 instalacji solarnych i 250 instalacji fotowoltaicznych na posesjach mieszkańców (do XII 2022 r. 6,1 mln zł);
- modernizacja zbiorczej sieci wodociągowej: wymiana ok. 2500 szt. wodomierzy, 3 przejścia poprzeczne pod torami kolejowymi, montaż zasuw sekcyjnych (do XII 2022 r., 4,147 mln zł);
- modernizacja stadionu TUR Milejów wraz z niezbędną infrastrukturą drogową i oświetleniową (okres realizacji 2022-2023, ok. 3,5 mln);
- przebudowa drogi przebiegającej przez Starościce, Popławy, Cyganka, Łysołaje-Kolonia (okres realizacji 2022-2023, planowany koszt w 2022 r. – ok. 3,5 mln zł, w 2023 r. – ok. 2 mln zł);
- kompleksowa modernizacja parku w Milejowie wraz z przebudową części ul. Spacerowej z parkingami, budowa ciągu pieszego do stadionu sportowego (do XII 2022 r., ok. 3 mln zł);
- przebudowa dawnej „Asturii” na potrzeby OSP i klubu seniora (do XII 2022 r., ok. 2,3 mln zł),
- przebudowa ok. 1,4 km drogi w Ostrówku-Kolonii (do V 2022 r., ok. 1,1 mln zł);
- budowa oświetlenia hybrydowego dróg, ulic i placów (970 tys. zł);
- przebudowa drogi do stadionu (695 tys. zł);
- remont budynku urzędu gminy (500 tys. zł)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy