Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie wyróżnień dwudziestce zwycięzców i laureatów rankingu obejmującego wszystkie gminy woj. lubelskiego odbyło się 9 grudnia.
Pierwszy w województwie
Był to szósty Ranking Gmin Lubelszczyzny. Opracowany został przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie. Wyniki zestawienia oparto o dane statystyki publicznej za lata 2019-2021. Ocenie poddano wszystkie gminy z wyłączeniem miast na prawach powiatu.
- Ideą rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego, a metodą oceny poziomu rozwoju gminy syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 16 wskaźników mierzących m.in. potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej - deklaruje FRDL.
Czwarty w kraju
To kolejny rankingowy w ostatnim czasie sukces Puchaczowa. W Sejmie 7 listopada ogłoszono wyniki rankingu, w którym w kategorii gminy wiejskie zajął 4. miejsce w kraju.
Partner rankingu, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska informowała: "Ranking uwzględnił wszystkie polskie miasta i gminy, na podstawie 15. wskaźników GUS oceniał je zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka. Materiałem źródłowym były niezależne dane GUS, dzięki czemu wyniki odzwierciedlają w sposób wiarygodny i przekrojowy rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu".
Oceniano m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne gminy, wydatki na transport i łączność, odsetek dochodów własnych w budżecie, liczbę pracujących, bezrobotnych i podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców, odsetek radnych z wyższym wykształceniem, napływ i odpływ ludności, liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych czy odsetek mieszkańców korzystających z wodociągu, kanalizacji i oczyszczalni ścieków.
Trzy pytania do wójta Adama Grzesiuka
Mając Bogdankę możemy sobie pozwolić na więcej
Co jest kluczem do sukcesów gminy Puchaczów?
Praca i współpraca nas wszystkich, a więc pracowników urzędu, pracowników jednostek podległych gminie oraz całej społeczności lokalnej, bo to właśnie z oczekiwań, życzeń i żądań artykułowanych przez mieszkańców rodzą się pomysły pozwalające robić to, co jest ludziom potrzebne. Drugi element wynika z faktu, że jako gmina będąca siedzibą Lubelskiego Węgla Bogdanka mamy większe wpływy i w związku z tym możemy sobie pozwolić na więcej. Chwaliłbym się jednak, mówiąc o umiejętnym zarządzaniu finansami. Powiem raczej, że stawiamy na trzeźwe zarządzanie, bez hulanek, ukierunkowane na możliwie największe korzyści dla gminy i mieszkańców. Te rankingi mają dla nas znaczenie jako potwierdzenie obranego kierunku. Oba oparte są o twarde dane statystyczne, zupełnie od nas niezależne.
Można sądzić, że w Puchaczowie wszystko idzie jak po maśle, a przecież w tej kadencji przez samorząd przetoczył się poważny konflikt na linii wójt-opozycja w Radzie Gminy, który nie pozostawał bez wpływu na podejmowane decyzje. Było więc i po grudzie...
Każda forma współpracy – i tej przychylnej, i tej mniej przychylnej - zwykle mobilizuje. Poza tym jestem pewien, że nie chodziło o to, by robiąc na przekór wójtowi zaszkodzić gminie. Takiej intencji nie było. Czasami różnice zdań czy nawet konflikt wychodzą na dobre dalszym działaniom.
Jako jeden najdłużej urzędujących włodarzy w kraju był Pan w gronie samorządowców z całej Polski zaproszonych w listopadzie na galę liderów, weteranów samorządu*. Przypomnijmy, ile to już lat na stanowisku wójta?
W lipcu minęło 28 i, jak się okazało, ja z tym stażem wcale nie jestem odosobniony. Na gali zobaczyliśmy, że zespół osób od dawna czy nawet od samego początku pracujących w samorządzie jest całkiem pokaźny. Podczas spotkania mogliśmy się podzielić swoimi doświadczeniami. Cennymi, bez względu na to, jakiej wielkości jest gmina, z której przyjechaliśmy.
* Gala Liderów Samorządu 1990-2023 odbyła się 18 listopada w najbogatszej polskiej gminie, Kleszczowie koło Bełchatowa. Gościem specjalnym był współtwórca reformy samorządowej, Jerzy Stępień a organizatorem wydarzenia - wydawca roczników "Najlepsze Samorządy w Polsce" Weber sp. z o.o.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.