reklama
reklama

Nie stygmatyzujmy osób chorujących psychicznie i ich rodzin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie stygmatyzujmy osób chorujących psychicznie i ich rodzin - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieRodzina nie jest winna choroby członka rodziny. Rodzina jest Partnerem w procesie leczenia, zdrowienia osoby chorującej psychicznie w rodzinie - m.in. taki apel wypłynął w czasie seminarium zorganizowanego przez Łęczyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej.
reklama

Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej, którzy od 25 lat pomagają osobom w kryzysie psychicznym wrócić do zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie nie zapominają o tym, że 10 października jest Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego. Zawsze wtedy organizują spotkania z osobami w kryzysie psychicznym i ich rodzinami.

- Każdego roku organizujemy uroczyste spotkania z rodzinami, które przybierają różne formy min. konferencje, seminaria, spotkania edukacyjne czy  tzw. dyskusje  oxfordzkie oraz debaty. Święto Rodzin jest doskonałą okazją do łamania stereotypów i przeciwdziałania stereotypom. Spotkania takie, jak obecne, są okazją do zaprezentowania możliwości, pasji, umiejętności i zdolności osób po kryzysie psychicznym, osób zdrowiejących - wyjaśnia Anna Płoszaj ,dyrektor ŚDS w Łęcznej.

reklama

Każdy z nas ma ten gen w sobie

W tym roku takie spotkanie przybrało formę seminarium, które odbyło się w środę, 6 paździrnika w Centrum Kultury w Łęcznej. Bardzo interesujący wykład wprowadzający "Rola rodziny w procesie zdrowienia" wygłosił dr n. med. Artur Kochański. Wykład zawierał się i nawiązywał w treści do aktualnego podejścia do procesu pomagania osobom chorującym psychicznie i ich rodzinom  w nurcie psychiatrii środowiskowej.

reklama

W trakcie panelu dyskusyjnego, który moderował Jacek Wnuk, Redaktor Programowy Nowego Radia, paneliści zaprezentowali subiektywne spojrzenie na  wspierającą rolę rodziny w  sytuacji choroby. Paneliści reprezentowani przez osobę zdrowiejącą, psychologa, koordynatora Klubu Samopomocy, kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej, wprowadzili w dyskusji aspekt interdyscyplinarnego podejścia w procesie pomagania. Pomagania "szytego na miarę" potrzeb i możliwości osoby wspieranej i jej rodziny.

reklama

Kolejny wykład  "Wpływ choroby psychicznej członka rodziny na funkcjonowanie dzieci" , zaprezentowany został przez Monikę Cichońską, psychologa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej, Lidera obszaru edukacji Partnerstwa na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego Mieszkańców Powiatu Łęczyńskiego.

Treści przekazane podczas jej wykładu, można odnieść do każdej rodziny, nie tylko rodziny w kryzysie. Każda rodzina potrzebuje dialogu otwartego, uważnego na potrzeby emocjonalne wszystkich członków w rodzinie, a szczególnie dzieci.

reklama

Rodzina nie jest przyczyną zachorowania ani obiektem leczenia, to każdy z nas powinien być uważny na pojawiające się kryzysy, umieć podpowiedzieć, gdzie osoba będąca w kryzysie może się zwrócić o wsparcie. Społeczność, w której żyjemy na co dzień jest także jednym z elementów wsparcia. Bardzo ważnym elementem. Tymczasem rodzina osoby chorującej psychicznie, nadal jest przedmiotem stygmatyzacji.

Jednym z wniosków w tej dyskusji było to, że rodzina nie jest przyczyną zachorowania ani obiektem leczenia i że społeczność powinna wspierać rodzinę osoby chorej. Tymczasem  właśnie rodzina nadal staje się przedmiotem napiętnowania.

Dyrektor ŚDŚ w Łęcznej, Anna Płoszaj podkreśla, że w ostatnich latach zmieniło się bardzo wiele, jest dużo więcej form wsparcia, także w powiecie łęczyńskim. – Ale niestety, stygmatyzacja osób chorych psychicznie i ich rodzin została, a pewne głośne wydarzenia  jeszcze bardziej je utrwalają. Dostrzegam w dalszym ciągu, potrzebę rzetelnego przekazu informacji przez media. Dopóki coś nie zostanie sprawdzone, pisanie "najprawdopodobniej była chora psychicznie " utrwala stygmat. Dziękuję "Wspólnocie Łęczyńskiej" za podjęcie tematu choroby psychicznej w rodzinie. Mam nadzieję na wspólne edukowanie naszej społeczności w tym temacie - mówi dyrektor SDŚ.

- Każdy z nas nosi w sobie gen odpowiadający za pojawienie się choroby psychicznej. Tak wiele zależy więc od tego, w jaki sposób radzimy sobie z trudnościami, jak silna jest rodzina, aby nas wesprzeć w kryzysie, jak przygotowane jest środowisko lokalne do pomocy osobom chorującym i ich rodzinom.

Dają z siebie wszystko

Dyrektor ŚDŚ w Łęcznej zwraca uwagę na to, że stygmatyzowanie osób chorych jest ogromną przeszkodą w ich zdrowieniu.

– Bo oprócz ludzi w kryzysie, którzy niewątpliwie wymagają klinicznej pomocy medycznej i powinni jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, jest jeszcze mnóstwo osób chorujących psychicznie, które dają z siebie maksimum możliwości, żeby być inaczej postrzeganymi i są w procesie zdrowienia, a w momencie, kiedy przypinamy im łatkę chorych psychicznie, utrudniamy im powrót do zdrowia. I jest to łatka, która latami ciągnie się za całą rodziną, także za dziećmi – zaznacza Anna Płoszaj.

- Jaka to musi być trudność dla tej rodziny, żeby przebić się i mieć w sobie tyle siły, aby korzystać z pomocy. Powinniśmy jako społeczeństwo wspierać takie rodziny! – apeluje pani dyrektor.

Podkreśla ona wagę rozmowy, w której członkowie rodziny otwierają się na siebie, bo to najbardziej pomaga się ludziom zrozumieć.

I właśnie to, jak dużo można wynieść dzięki otwartemu dialogowi pokazała dyskusja na ubiegłotygodniowym seminarium.

Projekt "Wiem, działam, rozwijam się" - zajęcia edukacyjno-rozwojowe dla rodzin osób chorych psychicznie, mieszkańców powiatu łęczyńskiego, finansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Łęcznej.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama