reklama
reklama

Palma KGW Brzeziny druga w województwie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Palma KGW Brzeziny druga w województwie - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Konkurencja była duża. Zgłosiło się ponad tysiąc osób, 450 prac zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego. Drugą nagrodę w kategorii "Palma tradycyjna - praca zbiorowa" zdobyło KGW w Brzezinach, gm. Puchaczów. Nagrodę w imieniu Koła odebrały Iwona Kałużna i Maria Chróścik.
reklama

Konkurs Wielkanocny organizowany przez Województwo Lubelskie podsumowano 2 kwietnia w Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczestnicy rywalizowali w kategoriach pisanka i palma wielkanocna wykonane techniką tradycyjną i współczesną. W każdej z czterech kategorii wytypowano laureatów w trzech podkategoriach: dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia, dorośli i młodzież od 15 roku życia oraz praca zbiorowa.

Drugą nagrodę w kategorii "Palma tradycyjna - praca zbiorowa" zdobyło KGW w Brzezinach, gm. Puchaczów. Nagrodę w imieniu Koła odebrały Iwona Kałużna i Maria Chróścik.

reklama

- Na warsztatach w 2009 roku szkoliłyśmy w wytwarzaniu palm - mówiła przed kamerami TVP3 Lublin Iwona Kałużna, sołtyska Brzezin. - Stroje ludowe, które mamy na sobie, kupiłyśmy za pierwsze zarobione ze sprzedaży palm pieniądze. Palmy robimy co roku, tradycja jest pielęgnowana, w tym roku zdecydowałyśmy się na palmę w stylu wileńskim, a więc z roślin naturalnych, bez malowania, jedynie trawa tymotka jest wybielana na słońcu właśnie po to, aby była taka jasna. 

Maria Chróścik, opisując zawartość kosza zawierającego rośliny, z których powstałą palma, podkreśliła: - Najpierw trzeba posiać, potem zebrać, wysuszyć, a jeśli rośliny są przeznaczone do palm nowoczesnych, pomalować.  

Iwona Kałużna dodała: - Na wiosnę omawiamy, co będziemy siały, a robimy nie tylko palmy, ale także nagradzane wieńce dożynkowe. Potrzebujemy więc wiele różnorodnych roślin. My już mamy je, jak np. wiekuistkę, wysiane w skrzynkach. Po mrozach sadzonki będziemy przenosić do gruntu. Część roślin zbieramy w lasach i na łąkach, ale większość musimy wysiać i uprawiać. Samo złożenie palmy trwa dwie godziny. Oczywiście, jeśli to palma tradycyjna, bo wykonując kwiaty z krepiny, trwa to znacznie dłużej.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama