reklama
reklama

Paranienormalni zbadali się w Łęcznej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SPZOZ w Łęcznej

Paranienormalni zbadali się w Łęcznej - Zdjęcie główne

Od lewej: Rafał Kadłucki, dyrektor SPZOZ w Łęcznej, Krzysztof Bojarski, Michał Paszczyk, Robert Motyka | foto SPZOZ w Łęcznej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskieRobert Motyka, Michał Paszczyk i Rafał Kadłucki z kabaretu Paranienormalni przyjechali na kolonoskopię do szpitala w Łęcznej.
reklama

- Najtrudniej było zadzwonić i się umówić – mówi Rafał Kadłucki. Bo o tym, że trzeba się badać nie miał wątpliwości. Przypadek raka jelita grubego w najbliższej rodzinie nie pozostawiał złudzeń. - Wykryto go u ojca, gdy miał 65 lat. Operacja, stomia i kilka lat życia z chorobą. A gdyby się wcześniej zbadał? To pytanie do dziś Rafałowi nie daje spokoju.

Robert Motyka to maratończyk. Badania przed biegami traktuje jak obowiązek. – Nie będę ukrywał, że żona mi kazała – mówi z rozbrajającą szczerością artysta.

Nieco inny stosunek do tematu ma Michał Paszczyk. Od trzech lat się nie badał, bo jak twierdzi jest zdrowy, nie choruje i nigdy nie odwoływał swoich występów. – Ale mój kolega bardzo mnie namawiał, bo jego teść zmarł na raka w wieku 53 lat. Nie zrobił wcześniej badań.

reklama

Dlaczego ludzie mają opory przed kolonoskopią? Kabaretowe trio wymienia kilka przyczyn – bo strach, bo wstyd, bo to takie niemęskie...A jak jest naprawdę?

Robert Motyka: od dzisiaj jestem orędownikiem badania jelita grubego

- Szybko i komfortowo – mówią zgodnie. - Zanim się zorientowaliśmy było już po badaniu. Nie mieliśmy czasu na stres. Atmosfera jest taka, że nie ma miejsca na jakiś wstyd.

– Dlatego od dzisiaj jestem orędownikiem badania jelita grubego – dodaje Robert Motyka.

Członkowie kabaretu Paranienormalni zostali przebadani w SPZOZ w Łęcznej w ramach "Programu badań przesiewowych raka jelita grubego".

– Realizujemy go od 2019 roku i zależało nam, by zachęcić do badań jak najwięcej osób. Udało nam się zaprosić kilku aktorów, którzy opowiadali o swoich wrażeniach i to przyniosło pozytywne efekty – mówi dyrektor szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski.

reklama

 – W sumie przebadaliśmy około 750 osób, u 10 wykryty został rak jelita, a u prawie 300 polipy, które zostały usunięte. To oznacza, że około 40 proc. zbadanych pacjentów uniknęło problemów zdrowotnych w przyszłości.

Kolonoskopia ciągle wywołuje strach i obawy

Dyrektor Bojarski zwraca jeszcze uwagę na inny aspekt. - 20 osób zdecydowało się na badanie, zapisało się na listę, ale nie zgłosiło się do szpitala. To dowód, że kolonoskopia ciągle wywołuje strach i obawy.

"Program badań przesiewowych raka jelita grubego" zgodnie z planem miał zakończyć się w grudniu br. Ale jak zapowiada dyr. K. Bojarski będzie kontynuowany. - Zmienić się mają zasady finansowania. Pilotował go będzie NFZ, a nie ministerstwo zdrowia. Dla pacjentów nie będzie miało to znaczenia. Najważniejsze, że nadal będą mogli badać się bezpłatnie i w znieczuleniu.

reklama

Paranienormalni dołączyli do coraz dłuższej listy znanych osób, które wzięły udział w "Programie badań przesiewowych raka jelita grubego" w Łęcznej. Badali się tu już: Olga Borys, Wojtek Majchrzak, Piotr Miazga, Leszek Lichota, Ilona Wrońska, Michał Żurawski oraz kabaret Paranienormalni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama