- To zdecydowanie bardziej nowoczesny sprzęt niż ten, którym dotychczas dysponowaliśmy – podkreśla dyrektor SPZOZ w Łęcznej, Krzysztof Bojarski.
– Jest dokładniejszy i precyzyjniejszy, bo 64-rzędowy, poprzednik był 16–rzędowy. Poza tym, co też jest bardzo ważne – nowy tomograf podczas badania emituje mniejszą dawkę promieniowania.
Od poprzednika różni go jeszcze jeden istotny element – na tym urządzeniu mogą być badani pacjenci ze skrajną otyłością, ważący nawet ponad trzysta kilogramów.
Dla szpitala, który wykonuje operacje bariatryczne i staje się coraz bardziej liczącym się ośrodkiem w kraju w tej dziedzinie, taki sprzęt jest niezbędny do diagnostyki.
Został zainstalowany w pracowni tomograficznej, gdzie wcześniej wykonano prace remontowe pozwalające podłączyć nowe urządzenie. Po przeszkoleniu personelu i testach próbnych tomograf działa już na pełnych obrotach diagnozując pacjentów szpitalnych, osoby ze skierowaniami finansowane przez NFZ, ale też wykonując badania komercyjne.
W czasie prac adaptacyjnych, gdy stary tomograf był demontowany szpital korzystał z urządzenia zastępczego. Z pewnością wiele osób odwiedzając szpital na początku roku widziało stający mobilny tomograf przed budynkiem.
– To była konieczność - wyjaśnia dyr. Krzysztof Bojarski. - Nie mogliśmy pozostać bez możliwości diagnozowania pacjentów w sytuacji zagrożenia zdrowia.
Nowy nabytek nie obciążył szpitalnego budżetu, bo pochodzi z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
– Za to, że trafił do Łęcznej chciałbym podziękować pani senator Margarecie Budner, która jest lekarzem w naszej placówce i panu posłowi, a także ministrowi Arturowi Soboniowi. Dzięki ich wsparciu mieszkańcy powiatu będą diagnozowani na nowocześniejszym sprzęcie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.