Trzy pytania do Mariusza Romańczuka, przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w LW Bogdanka
31 stycznia cztery organizacje pracownicze działające w Lubelskim Węglu Bogdanka wystąpiły do zarządu kopali z postulatem 15 proc. podwyżek od 1 stycznia 2024 r. i i zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na 2024 r. Związki wyznaczyły 14-dniowy termin, grożąc sporem zbiorowym, ale nikt z członków zarządu ze stroną społeczną w tym czasie się nie spotkał. Jak Pan to odebrał?
Mariusz Romańczuk: Wśród przewodniczących związków ja byłem chyba najbardziej zaskoczony, bo myślałem, że jest racjonalność po stronie Zarządu. Tym bardziej, że osobiście prosiłem o spotkanie.
Nie podobało nam się to, w jaki sposób postąpił Zarząd, bo mógł zasygnalizować wcześniej a nie w ostatni dzień, że nie może się z nami spotkać. Okazuje się, że czasem bycie racjonalnym związkowcem nie popłaca, może lepiej być nieracjonalnym...
Ale mimo wszystko trzeba do końca wierzyć w racjonalność drugiej strony, że Zarząd ochłonie. Może nie miał ostatnio czasu, bo musiał odpowiadać na liczne pytania prasowe?
Wspomniał pan, że bycie nieracjonalnym może bardziej popłacać. Co miał pan na myśli?
Związki zawodowe działające w Lubelskim Węglu Bogdanka mają opinie racjonalnych. Nie jesteśmy tak radykalni jak koledzy ze Śląska, którzy nie zważając na nic bardzo szybko rozpoczynają strajki. My staramy się zawsze działać zgodnie z literą prawa. Załoga już naciska na bardziej radykalne środki, ale pewnych rzeczy nie możemy przeskoczyć. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych najpierw jest ustalenie protokołu rozbieżności, później powołanie mediatora.
Zarząd chce rozmawiać, ale w wyznaczonym przez siebie terminie. Czy siądzie pan do stołu negocjacyjnego we wtorek, 20 lutego?
Niestety, sam nie mogę wtedy uczestniczyć, ponieważ mam w tym dniu dużo wcześniej zaplanowany wyjazd służbowy, ale na spotkaniu obecny będzie wiceprzewodniczący związku Antoni Pasieczny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.