Reklama

Reklama

Puchaczów: Pałac ślubów w Dworze Lachertów (ZDJĘCIA PRZED I PO REMONCIE)

Opublikowano: 25 sierpnia 2021 09:50
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Na początku sierpnia miał miejsce pełny odbiór prac konserwatorskich oraz robót budowlanych związanych z rewaloryzacją dworu w Ciechankach Łańcuchowskich. Efekt działań jest zaskakujący, szczególnie mając w pamięci katastrofalny stan obiektu sprzed kilku lat, będący wynikiem dewastacji przez jego mieszkańców - poinformował na facebooku lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

Reklama

Dr Dariusz Kopciowski dodaje, że dwór odzyskał utraconą kondycję techniczną, dawny charakter i koloryt, a teraz oczekuje na wyposażenie powiązane z funkcją Domu Pracy Twórczej: "Zgodnie z deklaracjami członków rodziny Lachertów, być może do dworu wróci stół z pierwotnego wyposażenia tego zabytku".  

Polsko-białoruski projekt   

Rewaloryzacja ruszyła w lutym 2020 roku. Doszła do skutku w ramach partnerskiego projektu pt. "Przywrócenie wspólnego dziedzictwa kulturowego bazą dla transgranicznej współpracy młodzieży i grup twórczych z Polski i Białorusi". 

Przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 odnowione miały zostać dwa dwory po dwóch stronach granicy. Partnerem gm. Puchaczów po stronie białoruskiej jest dwór Tadeusza Rejtana w Gruszówce. 

Obie strony otrzymały z UE na prace remontowe po 5 mln zł. 

Życie po remoncie

- Pierwotnym pomysłem było umiejscowienie tam filii biblioteki z Ciechanek, ale ze względu na stanowisko mieszkańców, którzy wolą, aby biblioteka pozostała w poprzedniej lokalizacji, pomysł zrewidowaliśmy - mówi Adam Grzesiuk, wójt Puchaczowa. - Nadal rozważamy filię biblioteki w Ciechankach Kolonii, ale drugą i o innym charakterze - wpisującym się w założoną w programie funkcję centrum spotkań i kultury. Odbywałyby się tu lekcje historii lokalnej, podczas których uczniowie z naszych szkół podstawowych i liceum mieliby zajęcia z historii z osobą zatrudnioną w roli kustosza, animującą życie obiektu. To także doskonałe miejsce na lokalne uroczystości historyczne i plenerowe. Chcielibyśmy również wykorzystać Dwór Lachertów jako pałac ślubów. Formalności przygotowywane byłyby w Puchaczowie, natomiast sama ceremonia odbywałaby się właśnie w scenerii odrestaurowanego zabytku. Oczywiście, to wszystko dopiero po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i doprowadzeniu najbliższego otocznia pałacu do należytego wyglądu.

Pytany, czy nie obawia się lawiny ślubów spoza gminy w tak atrakcyjnych wnętrzach, wójt przypomina: -  Udzielałem już, osobiście, w Puchaczowie, ślubu zasłużonemu piłkarzowi Górnika, panu Leandro (Leândro Messias dos Santos, brazylijski piłkarz, obrońca Górnika Łęczna  - przyp. JCh), więc jesteśmy gotowi.

Od piwnic po dach   

We dworze wykonano generalny remont dachu, który pokryty został dachówką ceramiczną -  karpiówką na podstawie jednej sztuki zachowanej na strychu. Rozebrano wtórne dobudówki, ganek, schody zewnętrzne, wtórne ścianki działowe i klatkę schodową. Wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Wróciło poddanych konserwacji pięć sztuk drzwi historycznych oraz cztery komplety okiennic w salonie. Powstała izolacja przeciwwilgociowa, remont przeszła elewacja. Taras ogrodowy odremontowano z wykorzystaniem przedwojennej terakoty. W bezpośrednim otoczeniu dworu urządzono tereny zielone, choć park jeszcze czeka na uporządkowanie. Powstały kanalizacja deszczowa i nowe ogrodzenie. Wewnątrz wymieniono podłogi i posadzki, odtworzono historyczny parkiet w salonie i historyczny wystrój wnętrz. Wykonano renowację kominka w holu i rekonstrukcję kominka w salonie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.