reklama
reklama

Ściana stracona - Bogdanka wreszcie wydała komunikat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ściana stracona - Bogdanka wreszcie wydała komunikat - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie- Ludzie z oddaniem pracowali nad odzyskaniem tej ściany, jedni robili chodnik (pomocniczy, z którego prowadzono prace – aut.), drudzy odwracali sekcje. Wszystko zdawało się zmierzać w dobrym kierunku, w stronę uruchomienia ściany. Wiedzieliśmy w jakim miejscu jesteśmy. Ja się pytam co tam się stało? Co zawiodło? Wszyscy pytają – usłyszeliśmy wczoraj w związkach, gdzie od początku tygodnia ilość telefonów od pracowników wzrosła lawinowo.
reklama

Tymczasem kilka dni zajęło kopalni potwierdzenie tego, o czym Tuba poinformowała we wtorek, a wczoraj donosiły ogólnopolskie media - że na ścianie 3/VII/385 od soboty górnicy mają bardzo poważne kłopoty z wdzieraniem się wody do wyrobisk.

Oświadczenie ukazało się dziś późnym popołudniem. Nie ma w nim wypowiedzi prezesów pod nazwiskiem, jak było gdy chwalili się sukcesami Bogdanki. Jest zapewnienie, że trudności nie przełożą się na produkcję zaplanowaną w br. Są podziękowania całej załodze LW Bogdanka za trud włożonej pracy.

reklama

Bogdanka: - To był rozruch próbny

Lubelski Węgiel poinformował, że z początkiem lutego rozpoczął w ścianie zaciśniętej we wrześniu ub. roku prace, których celem jest przywrócenie jej do eksploatacji. Bogdanka zaznacza, że był to rozruch próbny.

W oświadczeniu czytamy:„ Z uwagi na skomplikowaną sytuację geologiczną oraz ze względu na świadomość możliwości zmaterializowania się zidentyfikowanych przez spółkę ryzyk występujących w tym rejonie, eksploatacja ściany zaplanowana i prowadzona była przez pierwszy miesiąc w reżimie rozruchu próbnego. W ostatnich dniach ziściły się kluczowe ryzyka, które brane były pod uwagę w analizie scenariuszowej przygotowanej na potrzeby spółki. Dlatego też rada techniczna po konsultacjach z przedstawicielami Głównego Instytutu Górnictwa podjęła decyzję o wstrzymaniu dalszej eksploatacji ściany z uwagi na zagrożenie wylewu wód podziemnych. W skrajnym przypadku mogłoby to wykluczyć dalszą eksploatację niżej leżących pokładów 389 i 391 na całej południowej części obszaru górniczego Puchaczów V. W efekcie groziłoby to drastycznym zmniejszeniem zasobów przemysłowych przewidzianych do eksploatacji w przyszłości”.

reklama

Nie wzywali pomocy

LWB dementuje informację „ jakoby sytuacja wymagała obecności w miejscu eksploatacji zastępów ratowniczych ze spółki bądź ratowników z jakiejkolwiek Stacji Ratownictwa Górniczego”.

Dalej zarząd składa podziękowania całej załodze Lubelskiego Węgla Bogdanka za trud włożonej pracy.

I zapewnia, że ogłoszony we wrześniu plan produkcji na poziomie 8,3 mln ton węgla handlowego jest niezagrożony: „ Trudności hydrogeologiczne, które wystąpiły na ścianie 3/VII/385 nie przekładają się w sposób bezpośredni na całość produkcji zaplanowanej na rok bieżący. LW Bogdanka wraca do prowadzenia eksploatacji średnio na trzech do czterech ścian w ciągu roku i dzięki temu, w pewnym zakresie, może elastycznie reagować na potrzeby rynkowe, bądź napotkane warunki geologiczno-górnicze, tak jak ma to miejsce w tej sytuacji”.

reklama

Informujemy, że kopalnia prowadzi w tej chwili w pełni efektywną eksploatację ścian w Polu Bogdanka i Nadrybie, a kolejna planowana jest do uruchomienia w tym miesiącu w Polu Stefanów – podało Biuro Prasowe LW Bogdanka.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama