Reklama

Reklama

Spiczyn: Czy najsłabiej wynagradzani sołtysi w powiecie dostaną podwyżkę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spiczyn: Czy najsłabiej wynagradzani sołtysi w powiecie dostaną podwyżkę? - Zdjęcie główne

Sołtys Jawidza, Julian Szałast

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Gmina Spiczyn: Dieta sołtysów już po podwyżce wynosi 150 zł miesięcznie i to tylko za udział w sesji. Jest to najniższa kwota wynagrodzenia sołtysów w skali powiatu łęczyńskiego. Czy protest w tej sprawie pomoże?

Reklama

Na najbliższej sesji RG Spiczyn we wtorek, 25 lutego  radni rozpatrzą uchwałę w sprawie zmiany uchwały z dnia 25 listopada 2021 r. "w sprawie ustalenia diet radnych Rady Gminy Spiczyn i sołtysów Gminy Spiczyn". Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, zmiana ma dotyczyć tylko sołtysów, którym Rada Gminy ustala wynagrodzenie. Kwoty diety radnych, podwyższone niedawno, mają pozostać niezmienione.

O 50 zł

Przypominamy. Dieta sołtysów od 1 stycznia została podniesiona ze 100 do 150 zł. Taka podwyżka nie do końca zadowala gospodarzy spiczyńskich sołectw, tym bardziej że sołtysi dostają dietę za uczestnictwo w sesji rady gminy, a te nie są co miesiąc. 

- W tym roku byliśmy zaproszeni raptem na pięć sesji. Jeszcze solą w oku przewodniczącego rady jest to, że bierzemy prowizję za czynności inkasenta - oceniają sołtysi.

Dieta sołtysów za udział w sesji rady i spotkaniach z wójtem na przestrzeni ostatnich trzech lat wyniosła od 700 do 900 zł rocznie. Oprócz tego sołtysi pobierają prowizję w zależności od ilości rozniesionych nakazów podatkowych.

 - Radni decydowali o treści uchwały o podwyżkach, nie pytając nas o zdanie. Raczej czujemy się niedowartościowani i jesteśmy zawiedzeni, że nie dopuszczono nas do głosu. Powinniśmy mieć prawo wypowiedzieć się - uważa Jerzy Miziołek, sołtys Spiczyna.

Podobnie wypowiadają się pozostali gospodarze sołectw, czując się urażeni postawą radnych.

- Myślę, że nie zostaliśmy sprawiedliwie potraktowani. Od 200 do 250 zł by nas bardziej satysfakcjonowało. Wszyscy sołtysi zgodnie twierdzili, że minimum 200 zł powinno być diety - przyznają.

I protestują w piśmie do radnych:

"Nasze diety są najniższe ze wszystkich gmin w powiecie łęczyńskim, uważamy, że powinny wzrosnąć o taki sam procent, jak diety radnych gminy Spiczyn, tj. z kwoty 100 do 250 zł. Nasza dieta będzie niższa o połowę, tak, jak było do tej pory i będzie wypłacana tylko za udział w sesjach".

Urażeni postawą radnych, którzy nie wzięli pod uwagę, jak twierdzili sołtysi, ich petycji o podwyżkę, gospodarze sołectw opuścili grudniowe obrady rady. Wychodząc, życzyli radnym: Wesołych Świąt.

Tymczasem w innych gminach sołtysi aż tak narzekać nie powinni...

W tym czasie co radni w Spiczynie otrzymali 50 zł podwyżki, diety sołtysów w sąsiedniej gminie Puchaczów wzrosły z 400 do 600 zł miesięcznie. 

Wysokość diet radnych i sołtysów są takie same w gminie Cyców. W listopadzie cycowscy radni podnieśli diety sobie i sołtysom w takiej samej wysokości, o 150 zł do kwoty 450 zł.

 W gminie Ludwin sołtysi mają dietę - 150 zł z tą różnicą, że jest wypłacana miesięcznie, nie tak jak w Spiczynie,

 Czy sołtysi w Spiczynie dostaną wyższą dietę? To wyjaśni się na najbliższych obradach.

Funkcję sołtysów w Spiczynie pełnią obecnie: Małgorzata Karpińska-Kiełbasa Stawek, Andrzej Sych Nowy Radzic, Marian Gdela Januszówka, Jarosław Grzegorczyk Stoczek, Jerzy Miziołek Spiczyn, Piotr Chudzik Kijany, Krzysztof Kusak Charlęż, Jowita Łuczyńska Zawieprzyce, Stanisław Bednarski Ludwików, Julian Szalast Jawidz, Aneta Zboińska Nowa Wólka, Henryk Wójcik Zawieprzyce Kol., Kamil Chudziak Ziółków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy