- Poinformowano mnie, że każdy metr kwadratowy daje takie samo działanie jak około 200 drzew, a tu jest ponad 200 metrów kwadratowych muralu – dodał.
To właśnie spółka Lubelski Węgiel Bogdanka zleciła wykonanie malowidła ściennego na wschodniej ścianie budynku przyszłej bursy w Łęcznej.
- To jest jedna z naszych inicjatyw w ramach 40-lecia kopalni. Chcieliśmy w ten sposób zaznaczyć mocno naszą obecność w stolicy powiatu łęczyńskiego, ale także wpisać pewne elementy związane z przyszłością kopalni, którą mamy ambicje transformować – wyjaśnia Kasjan Wyligała, który był obecny na uroczystym oddaniu muralu w poniedziałek, 13 listopada. Oprócz niego w uroczystości wzięli udział m.in. radni powiatowi, pracownicy Starostwa Powiatowego u Urzędu Miejskiego w Łęcznej.
Jest czako i szyb górniczy, ale też wiatrak
Nie zabrakło też autorki projektu muralu, Ewy Podlodowskiej, która do Łęcznej przyjechała wraz ze swoim mężem Jakubem Podlodowskim, również malarzem, a także małym synkiem.
W muralu jest wiele symbolicznych elementów związanych z górnictwem, jak szyb i górnicza czapka, czyli czako. Ale znajdziemy też np. wiatrak, bo Bogdanka chce stawiać na zieloną energię.
- To kolejny mural, który miałam przyjemność projektować, kolejny o tematyce górniczej. Jest mapą skojarzeń pomiędzy górnictwem i jego przyszłością w tym regionie, zamkniętą w prostych symbolach graficznych. Dominującym symbolem tego muralu jest mężczyzna, górnik, będący siłą tego mechanizmu. Mural przedstawia perspektywę, która skupia się na zachowaniu potencjału Bogdanki jako motoru napędowego Lubelszczyzny w przyszłości, teraźniejszości, z rysami przyszłości – mówiła "Wspólnocie" Ewa Podlodowska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.