W kościele katolickim rozpoczął się szczególny czas - Wielki Tydzień. Uroczystą Niedzielą Palmową wierni weszli w okres refleksji nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Tego dnia Kościół wspomina triumfalny wjazd Pana do Jerozolimy, a parafianie zostali zachęceni do jałmużny jako wyrazu duchowego przygotowania na święta Wielkanocne.
Kulminacją wydarzeń liturgicznych jest Triduum Paschalne, które rozpocznie się w Wielki Czwartek o godzinie 18.00 Mszą Wieczerzy Pańskiej – pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Po liturgii przewidziana jest adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, trwająca do północy. Tego wieczoru Posłańcy będą mogli zabrać chlebki dla swoich wspólnot, co stanie się symboliczną okazją do dzielenia się i składania sobie życzeń świątecznych.
Wielki Piątek – dzień śmierci Zbawiciela – rozpocznie się Drogą Krzyżową o godz. 16.00. W tym roku procesja przejdzie nową trasą: od kościoła, nową drogą do ulicy Wierzbowej, następnie Wojska Polskiego, by powrócić pod świątynię. Bezpośrednio po Drodze Krzyżowej odbędzie się liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża oraz rozpoczęcie całonocnej adoracji przy Grobie Pańskim, która potrwa aż do sobotniego popołudnia. W adorację włączą się różne grupy parafialne, w tym Domowy Kościół, Legion Maryi, młodzież i poszczególne rejony parafii, a także dzieci.
W tym czasie możliwa będzie także spowiedź dla osób wracających z zagranicy, chorych oraz tych, którzy nie zdążyli przystąpić do sakramentu pokuty wcześniej.
Kapłani będą dyżurowali w konfesjonale w piątek w godzinach 21.00–1.00 oraz w sobotę w trakcie święcenia pokarmów (8.00–14.00).
W Wielką Sobotę wierni będą mogli tradycyjnie poświęcić pokarmy – co godzinę od 8.00 do 14.00, a także podczas ostatniego błogosławieństwa o 18.00. W Sufczynie obrzęd poświęcenia odbędzie się o godz. 10.00. Podczas każdego błogosławieństwa głoszona będzie katecheza związana z życiem parafii. Po każdej modlitwie ministranci będą rozprowadzać wodę święconą przygotowaną w specjalnych buteleczkach. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczone zostaną na potrzeby formacyjne służby liturgicznej, nowe stroje oraz letni wyjazd.
Najważniejsza liturgia Triduum – Wigilia Paschalna – odbędzie się w sobotni wieczór o godz. 20.00. Wierni odnowią przyrzeczenia chrzcielne, dlatego proszeni są o przyniesienie świec. Po Mszy św. i uroczystym „Alleluja” odbędzie się procesja rezurekcyjna ze świecami, wyrażająca radość ze Zmartwychwstania Pana.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza rezurekcyjna rozpocznie się o godz. 6.00, kolejna o 8.30, a pozostałe – zgodnie z niedzielnym porządkiem. Taki sam układ Mszy św. obowiązuje także w Poniedziałek Wielkanocny.
Na wszystkie nabożeństwa parafia zaprasza harcerki, górników, Wojowników Maryi oraz wszystkich wiernych, którzy pragną głęboko przeżyć misterium paschalne. Triduum i Wielkanoc to czas, który – jak przypominają duszpasterze – ma moc odnowić serce i wspólnotę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.