Reklama

Reklama

Tydzień z wodą w polu Nadrybie. Trwa odwadnianie zalanego rejonu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tydzień z wodą w polu Nadrybie. Trwa odwadnianie zalanego rejonu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Z problemem hydrologicznym w polu wydobywczym Nadrybie kopalnia boryka się od - nomen omen - lanego poniedziałku. To właśnie w drugi dzień Wielkanocy, w południe, zamiast siadać do świątecznego obiadu, wzywani na pomoc górnicy ruszyli na kopalnię, walczyć z wodą zalewającą wyeksploatowaną ścianę 1/II/382.

Reklama

- Obecnie dopływ wody znajduje się pod kontrolą kopalni, a poziom pozostałej już wody opada z prędkością kilku centymetrów na godzinę - poinformował dzisiaj rano (17 kwietnia),  Adam Partyka, wiceprezes zarządu ds. pracowniczych i społecznych. 

Zatrzymana ściana już uruchomiona 

O problemach w polu Nadrybie kopalnia powiadomiła organ nadzorczy, czyli dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. Dyrektor Marek Mierzejewski był na Bogdance także w miniony piątek. Zapytaliśmy, jak w ocenie OUG wygląda skala problemu z wodą w tym rejonie kopalni, czy i po co byli tam ratownicy - o czym wiemy od górników - i czy rzeczywiście ściana stoi? 

-  Odnośnie problemu z dopływem wody w polu Nadrybie informuję, że od dnia 8 kwietnia  nastąpił zwiększający się dopływ wody do wyrobisk w rejonie zlikwidowanej ściany 1/II/382. W dniu 12 kwietnia [w środę] czynna ściana w tym rejonie została zatrzymana ze względu na zbyt małą ilość powietrza dostarczanego do niej z powodu częściowego ograniczenia przekroju wyrobiska korytarzowego spowodowanego podniesieniem się w nim zwierciadła wody. Ratownicy górniczy znajdowali się w tym rejonie w celu monitorowania stanu atmosfery w rejonie czynnej ściany. 15 kwietnia [w sobotę] ściana została uruchomiona. Aktualnie prowadzone jest dalsze odwadnianie tego rejonu - poinformował naszą redakcję w poniedziałek, 17 kwietnia rano Marek Mierzejewski, dyrektor OUG w Lublinie.

Bogdanka od soboty znów "idzie" trzema ścianami 

Bogdanka od soboty znów wydobywa węgiel trzema ścianami - poinformowała spółka w poniedziałek, 17 kwietnia rano: "Po ubiegłotygodniowych pracach związanych z odprowadzeniem wody z rejonu starej ściany na polu Nadrybie spółka ustabilizowała sytuację hydrologiczną i od soboty, 15 kwietnia powróciła do pełnej eksploatacji trzema ścianami".

 - Obecnie dopływ wody znajduje się pod kontrolą kopalni, a poziom pozostałej już wody opada z prędkością kilku centymetrów na godzinę - mówi Adam Partyka, wiceprezes zarządu ds. pracowniczych i społecznych. - Ubiegłotygodniowe prace związane z ujęciem zwiększonego dopływu wody w rejonie starej ściany na polu wydobywczym Nadrybie przyniosły zakładane efekty. Kulminacyjny punkt mamy już za sobą, a na podstawie prowadzonego monitoringu można stwierdzić, że mamy do czynienia z wygaszaniem się wypływu. Kluczowy w zarządzaniu sytuacją był dobrze przygotowany plan działań, sprawny sprzęt i przede wszystkim ambicja oraz determinacja załogi, która pracowała w ciężkich warunkach dołowych – mówi Adam Partyka, wiceprezes zarządu ds. pracowniczych i społecznych. 

(...)

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - LINK

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy