reklama
reklama

W Krakowie o 40-leciu wydobycia w Bogdance

Opublikowano:
Autor:

W Krakowie o 40-leciu wydobycia w Bogdance - Zdjęcie główne

Zarząd LWB na gali w Krakowie: (od lewej) prezes Artur Wasil i wiceprezesi Artur Wasilewski oraz Kasjan Wyligała

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie - Od czterech dekad siłą Bogdanki są ludzie, którzy wdrażają najnowocześniejsze technologie i swoimi działaniami sprawiają, że kopalnia jest liderem efektywności i jest rentowna - podkreślał prezes Artur Wasil w Teatrze Słowackiego w Krakowie.
reklama

W br. mijają cztery dekady od uruchomienia pierwszej ściany wydobywczej w kopalni Bogdanka, co zapoczątkowało przemysłową eksploatację węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. 

"Ścianę 1/I - nazwaną badawczą - oddano do eksploatacji 30 listopada 1982 po upływie ok. 8 lat od utworzenia przedsiębiorstwa KLZW i nieco ponad dwa lata od rozpoczęcia robót poziomych, wznowionych po awarii górniczej spowodowanej wdarciem się kurzawki, co wymagało odwadniania zatopionych szybów|" - czytamy w historii kopalni. 

Wystąpienie poświęcone 40-leciu wydobycia w LWB, licytacja na rzecz dzieci z Ukrainy i wręczenie  - m.in. Bogdance - nagród w branżowych konkursach były punktami programu gali XXXI Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Gala odbyła się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.  

reklama

Szkoła Eksploatacji Podziemnej to konferencja uznawana za najważniejsze spotkanie kadry inżynierskiej i środowiska naukowego związanych z górnictwem podziemnym. Każdego roku od ponad 25 lat organizuje ją Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH.

Szef Lubelskiego Węgla  podkreślił podczas swojego wystąpienia, że o sile Bogdanki przez te cztery dekady stanowią ludzie: - Wdrażają najnowocześniejsze technologie. Takie działania sprawiają, że kopalnia jest liderem efektywności na rynku i od 1994 roku jest rentowna. 

reklama

Bogdanka została nagrodzona w konkursie Bezpieczna Kopalnia i otrzymała odznaczenie partnera Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Wzięła też udział w licytacji obrazów trzech ukraińskich artystek, z której dochód przeznaczono na pomoc dzieciom z Ukrainy. 

- Walczcie o swój węgiel, walczcie o swoje surowce - zaapelował w swoim video-wystąpieniu z Ukrainy prof. Roman Dyczkowski, prosząc również, by zapał i pomoc ze strony Polaków nie malały oraz podkreślając, że Ukraina musi wygrać tę wojnę. 

Przypomnijmy, że LWB na różne sposoby wspomaga obywateli Ukrainy, zarówno uchodźców przebywających w Polsce, jak i Ukraińców z terenów objętych wojną. Od sierpnia 2021 roku jest eksporterem węgla na Ukrainę.  

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama