reklama
reklama

Węgiel doczekał się pomnika. Kryzysowego, bo musiała go zastąpić skała płonna z Bogdanki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wojtek Radtke

Węgiel doczekał się pomnika. Kryzysowego, bo musiała go zastąpić skała płonna z Bogdanki - Zdjęcie główne

Carbon Monument, czyli Pomnik Węgla, na Placu Jerzego Giedroycia na Starym Mieście w Lublinie. Zdjęcie ze spaceru otwierającego tegoroczną edycję Festiwalu Open City wykonał Wojtek Radtke, autor Instalacji z cyklu: ŚWIADOMOŚĆ WŁĄCZONA/WYŁĄCZONA, znajdującej się przy ul. Archidiakońskiej 3 | foto Wojtek Radtke

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie "Węgiel jest obecny w naszym życiu od około 200 lat, lecz do tej pory w Polsce nie istniał monument dający wyraz roli naszego kraju w wydobyciu tego surowca. Praca ta ma wskazać na jego uniwersalny charakter, niezależny od chwilowych koniunktur, sympatii czy antypatii" - te słowa autora pomnika zaczerpnęliśmy z programu 14. Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City w Lublinie.
reklama

Autorem pomnika jest Grzegorz Klaman, artysta, kurator, aktywista, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

Carbon Monument, czyli Pomnik Węgla stanął na Placu Jerzego Giedroycia na Starym Mieście w Lublinie.

Jakie czasy, taki wkład 

Pomnik węgla to zakończony stożkiem metalowy boks ze ścianami z siatki, który miał być wypełniony węglem z kopalni Bogdanka. Ponieważ czarne złoto jest dziś rzeczywiście na wagę złota, życie wymusiło na sztuce modyfikację projektu. 

- Nie, to nie jest węgiel, to 7 ton skały płonnej, traktowanej przez kopalnię jako odpad - informuje Marcin Kujawiak z biura prasowego LW Bogdanka. - Jest to materiał składowany  na zwałce przy kopalni, wykorzystywany m.in. do utwardzania dróg.

Trzeba przyznać, że artysta precyzyjnie wymierzył w czas i "postawił" węgiel na pomniku w momencie, gdy po latach niełaski stał się najgorętszym towarem. I pożądanym, skoro pod kopalnią Bogdanka stało się po niego w kolejce tydzień, a w świecie sztuki zastąpić go musiała skała płonna. 

Bo przecież 7 ton węgla to byłby przydział na zimę dla dwóch gospodarstw domowych.

Z perspektywy stoczni 

Ciekawe, że trzeba było artysty znad morza, aby uhonorować węgiel, trud górników i znaczenie kopalń.

Jak czytamy w programie lubelskiego Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City, Grzegorz Klaman to artysta zaangażowany w aktywizowanie różnych obszarów Gdańska, takich jak Wyspa Spichrzów czy dawna łaźnia miejska. 

Współorganizował międzynarodowe warsztaty dotyczące Wyspy Spichrzów i prób jej rewitalizacji. Przygotował międzynarodowy projekt zmian urbanistycznych na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Tamże jest autorem monumentalnej "Bramy" otwierającej wystawę "Drogi do Wolności". 

Pomnik Węgla to jedna z 25 prac w centrum Lublina i na Starym Mieście, jakie stworzyło 21 artystów biorących udział w tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto/Open City organizowanego już po raz czternasty przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża".

Festiwal trwa do 31 października. Szczegóły - na stronie opencity.pl 

Skała płonna (płona)
Uważana za nieużyteczną, jest urabiana w trakcie eksploatacji złoża wraz z kopaliną użyteczną np. w celu udostępnienia właściwego złoża, ze względów technologicznych, ze względu na uwarunkowania złoża (niewielką miąższość).
W przypadku złóż pokładowych jest to skała otaczająca, przerosty lub nadkład, który w trakcie eksploatacji dostaje się do urobku. Urobioną i wydobytą skałę płonną składuje się zwykle na hałdach.
źródło - Wikiwand   

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama