Reklama

Reklama

Wojewoda wzywa Radę Gminy Ludwin do wygaszenia mandatu przewodniczącego Szymańskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wojewoda wzywa Radę Gminy Ludwin do wygaszenia mandatu przewodniczącego Szymańskiego - Zdjęcie główne

Wojciech Szymański, wieloletni przewodniczący Rady Gminy Ludwin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie Zdaniem Lecha Sprawki doszło do złamania przepisów ograniczających działalność gospodarczą radnego.

Reklama

Przypomnijmy, że Fundacja Wolności z Lublina dotarła do faktur wystawionych gminie Ludwin przez Gminną Spółdzielnię "Samopomoc Chłopska" w Ludwinie, której prezesem jest Wojciech Szymański, jednocześnie przewodniczący Rady Gminy Ludwin.

Faktury wystawione w marcu i kwietniu br. opiewają na łączną kwotę 11,494 tys. zł. Gmina kupowała w GS-ie głównie artykuły spożywcze. Faktura z najwyższą kwotą jest dowodem zakupu artykułów spożywczych za 1531,31 zł (m.in. 22 jajka ponad 11 kg sera białego, 2,3 kg polędwicy). Inne opiewają na kilkaset lub na nieco ponad tysiąc zł.

Problem w tym, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radny nie może prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy.

Dlatego w marcu br. Fundacja Wolności wezwała Radę Gminy Ludwin do podjęcia uchwały o stwierdzeniu wygaszenia mandatu Szymańskiego.

Sprawa trafiła do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która odrzuciła wniosek fundacji, o czym poinformował na ostatniej sesji we wtorek, 28 czerwca przewodniczący tej komisji, Karol Żuk.

Zdrowy rozsądek czy prawo?

- Oprócz litery prawa istnieje jeszcze zdrowy rozsądek i jeśli my go stracimy, to litera prawa nas też nie uratuje – stwierdził Żuk.

Co innego jednak uznał wojewoda lubelski Lech Sprawka, który po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego stwierdził, że w gminie Ludwin rzeczywiście doszło do naruszenia zakazu wynikającego z poniższego przepisu Ustawy o samorządzie gminnym:

„Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”.

Dlatego w poniedziałek, 10 października wojewoda wezwał Radę Gminy Ludwin do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Wojciecha Szymańskiego. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy