Reklama

Reklama

Zmarł Adam Broński, syn kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka". Zostanie pochowany w Kijanach

Opublikowano: 11 sierpnia 2021 09:39
Autor:

Zmarł Adam Broński, syn kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka". Zostanie pochowany w Kijanach - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje łęczyńskie - Byłem w miejscu śmierci ojca mając chyba trzy lata - wspominał Adam Broński w rozmowie ze "Wspólnotą". W 2018 r. doczekał się odnalezienia fragmentu szczątków "Uskoka" w miejscu, w którym rozerwał się on granatem.

Reklama

Adam Broński był synem kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka", dowódcy oddziałów partyzanckich AK - WiN działających na terenie powiatów lubartowskiego i łęczyńskiego. "Uskok" zginął w maju 1949 r. w bunkrze otoczonym przez UB, nie chcąc się poddać rozerwał się granatem. Ukrywał pod prywatną stodołą rodziny Lisowskich w miejscowości Dąbrówka (obecnie Nowogród).

Adam Broński był zaangażowany w kultywowanie pamięci ojca i innych Żołnierzy Wyklętych. Wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach im poświęconych, m.in. w 2009 r. odsłaniał pomnik "Uskoka" na cmentarzu parafialnym w Lubartowie. Uczestniczył też w uroczystościach w powiecie łęczyńskim. 

Bunkier ojca rozwalony wybuchem

- Byłem w miejscu jego śmierci mając chyba trzy lata. Mama mnie tam zaprowadziła do gospodarstwa Lisowskich, gdzie stała jeszcze stodoła, stał budynek mieszkalny. To podwórko i te otoczenia, lasek w oddaleniu od wsi to była taka ostoja, gdzie w 1947 r. gdzie "Uskok" postanowił zbudować schron pod stodołą Katarzyny i Wiktora Lisowskich. Było to już rok od tego wydarzenia - wspominał w rozmowie ze "Wspólnotą" w 2014 r. Zapamiętał, że słoma w miejscu, w którym "Uskok" rozerwał się granatem ciągle była rozrzucona, nie posprzątana od chwili śmierci partyzanta. 

Adam Broński mówił też o swojej matce Marii, jak poznała Zdzisława Brońskiego. 

(...)

POZOSTAŁO 80 PROC. TEKSTU

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Wspólnoty Łęczyńskiej" - LINK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.