Reklama

Reklama

Gmina Międzyrzec Podlaski : Fundusz sołecki do odstrzału

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Gmina Międzyrzec Podlaski :  Fundusz sołecki do odstrzału - Zdjęcie główne

pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie Rada gminy Międzyrzec Podlaski podjęła decyzję o zawieszeniu funduszu sołeckiego. O krok od podobnej decyzji były także władze gminy Drelów.

Reklama

Uchwała o zawieszeniu funduszu pojawiła się na ostatniej sesji na wniosek wójt gminy Krzysztofa Adamowicza.  Jak tłumaczył, wniosek ten poprzedziła szczegółowa analiza sytuacji związanej zaplanowanymi i przyjętymi do realizacji zadaniami inwestycyjnymi i inwestycjami planowanymi na rok 2023. W tym roku na zadania inwestycyjne zaplanowano ok. 31 mln zł.

Trudne decyzje w trudnych czasach
 
- W czasach trudnych musimy podejmować trudne decyzje - tłumaczył na sesji wójt Adamowicz. Podkreślił, że decyzja spowodowana jest niekontrolowanym wzrostem cen i nieprzewidywalnością roku następnego, a także bieżącego.
 
W tym roku na fundusz sołecki przeznaczono prawie 900 tys. zł, w następnym roku miałaby być to kwota ok. 1 mln zł. 
 
 
- Nikt inny bardziej nie opowiadał się za funduszem sołeckim, jak obecny wójt gminy Krzysztof Adamowicz - mówił o sobie włodarz.
- Odpowiedzialność nakazuje mi jednak pochylić się nad budżetem i przedłożyć takie rozwiązanie, aby mieć pewną poduszkę bezpieczeństwa funkcjonowania gminy w tych trudnych i przewidywalnych czasach - kontynuował wypowiedź Adamowicz, podkreślając przy tym, że w związku z rewolucją podatkową gmina nie jest w stanie do końca przewidzieć swoich dochodów.
Uchwała o braku zgody na wyodrębnienie środków na fundusz sołecki w 2023 roku została poparta przez radnych jednomyślnie.
 
O krok od likwidacji funduszu w Drelowie
 
Do ostatniej chwili nad likwidacją funduszu sołeckiego zastanawiały się władze gminy Drelów. Wójt Piotr Kazimierski przyznał, że sytuacja finansowa gminy, podobnie jak wielu innych samorządów, nie jest optymistyczna. Podkreślił, że na tę sytuację miały wpływ zarówno pandemia, drożyzna, zmiany w systemie podatkowym, jak i sytuacja na Ukrainie, wzrost kosztów paliwa, energii. Odsetki od kredytów, jakie posiada gmina, wzrosły prawie dwukrotnie, a tych Drelów ma sporo.
 
- Gmina nie jest zieloną wyspą. Nie wiem, jak zamkniemy budżet na chwilę obecną - przyznał Piotr Kazimierski podczas ostatniej sesji Rady Gminy, 29 marca.
 
- Żebyśmy płynności finansowej nie utracili, rozważałem możliwość zawieszenia funduszu sołeckiego, przynajmniej na ten najbliższy okres. Doszliśmy jednak do wniosku, że go zostawimy - powiedział wójt, podkreślając, że dla niego zawsze środki funduszu pozostające w bezpośredniej dyspozycji mieszkańców były bardzo ważne.
 
Wójt zaapelował jednak, by w obecnych trudnych czasach bardzo rozsądnie gospodarować przyznanymi środkami z funduszu sołeckiego.
- Czasami te środki są zbyt lekko dzielone i wspierane są inwestycje, nie wiem, czy do końca potrzebne. Tam, gdzie można poczekać, poczekajcie. Jeśli chodzi o remonty dróg, poczekać nie można, a lwia część środków funduszu trafia właśnie na ten cel. Są jednak inne wydatki, z których można zrezygnować - zasugerował wójt.
 
- Czasy ani łatwe, ani zbyt pewne przed nami, ale musimy robić swoje - podsumował.

Artykuł pochodzi z portalu miedzyrzec.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy