Reklama

Na naszym pojezierzu powstaje dom ze słomy [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Na naszym pojezierzu powstaje dom ze słomy [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Co robią członkowie łęczyńsko-lubelskiej załogi BUSiMY, którzy zwiedzają świat fordem transitem? Po studiach zajęli się pracą, ale nadal mają głowy pełne pomysłów. Na przykład Piotr Soboń buduje dom… ze słomy. 

Zaprojektował go w ramach pracy magisterskiej. Dostał dotację z urzędu pracy na sprzęt budowlany i zabrał się do pracy. W Polce do tej pory powstało tylko kilkadziesiąt takich domów.

Piotr Soboń buduje go sam, czasami pomagają mu znajomi i rodzina. Jednak w przyszłości planuje zatrudnić pracowników, kiedy będzie budował kolejne domy. Ten pierwszy powstaje na działce, którą odziedziczył po dziadku. Odpowiednio sprasowane kostki słomy kupił od sąsiadów. Użył ich jako wypełnienia ścian. Następnie po umieszczeniu między drewnianymi słupami, które stanowią konstrukcję domu, musiał je przystrzyc nożycami do żywopłotu.

Ściany takiego domu mają grubość około 45 cm. – Duża warstwa słomy daje świetną izolację. Aby osiągnąć takie efekty używając styropianu i cegły musiałbym wydać 20 proc. więcej na materiały budowlane – mówi Piotr Soboń.

Przyjemny mikroklimat

- Energooszędność to nie jedyna zaleta takich domów. Tworzy się w nich specyficzny przyjemny i przyjazny dla zdrowia mikroklimat. Świetnie będzie nadawał się do odpoczynku nad jeziorem – dodaje.

To ważne, bo Soboń buduje dom letniskowy z przeznaczeniem na sprzedaż. Zaletą lokalizacji jest to, że prosto z działki wychodzimy na plażę nad jeziorem Wytyckim, która znajduje się 300 m od domu. Jego powierzchnia użytkowa to 60 m kwadr. (powierzchnia zabudowy 80 m kwadr. plus taras).

Czy jednak domu nie zjedzą myszy? -  Kilkucentymetrowa warstwa tynku glinianego lub wapiennego jest barierą oddzielającą słomę od środowiska zewnętrznego. Można również zastosować siatkę stalową podtynkową w dolnej części ściany. Poza tym stosowane są zwykłe środki zwalczania tych osobników: trutki, łapki, koty – tłumaczy Soboń.

Dodaje też, że gliniany tynk o grubości około 5 cm chroni dom przed ogniem i badania wykazały, że tego typu ściana wytrzyma działanie ognia przez ponad dwie godziny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.naturalnebudownictwo.pl 

 

 

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny. (Art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy, DZ.U. 2011 Nr 421 poz. 112 z późn. zm.)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE