Reklama

Za darmo wypożyczymy rowery i samochody elektryczne?

Opublikowano:
Autor:

Za darmo wypożyczymy rowery i samochody elektryczne? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Specjalne parkingi mają powstać między innymi w gminach Ludwin, Łęczna i Milejów, które chcą pozyskać na ten cel fundusze unijne.  

W planach jest budowa 22 wypożyczalni w obłożonych turystycznie miejscach, na przykład nad jeziorem Piaseczno. W tych miejscach turyści będą mogli bezpłatnie zabrać rower lub samochód elektryczny i pojechać w wybrane miejsce. W zaplanowaniu wycieczki mają pomóc elektroniczne informatory turystyczne.

Na każdym takim parkingu będzie dziesięć elektrycznych samochodów, a także pięć rowerów zwykłych i pięć elektrycznych. Przy miejscach postojowych znajdą się ładowarki wyposażone w generatory prądotwórcze i panele fotowoltaiczne.

Dzięki temu pobyt na pojezierzu stanie się atrakcyjniejszy, turyści szybko przemieszczą się, aby zobaczyć ciekawe miejsca nie zatruwając przy tym środowiska.

Wójt gminy Ludwin, która koordynuje projekt podaje nawet konkretne liczby. Jeśli turyści dostaną do dyspozycji ciche samochody w stu procentach zasilane prądem, w powietrzu będzie 380 kg dwutlenku węgla mniej w skali roku. Takim autem bez ładowania przejedziemy 150 km, mogąc osiągnąć prędkość do 100 km/h.

Oprócz Ludwina w projekcie biorą udział gminy Łęczna, Spiczyn, Krasnystaw, Piaski, Wólka, Łęczna, Gorzków, Milejów, Rybczewice i Mełgiew. W każdej gminie ma powstać dwa parkingi dla samochodów i rowerów. Na tych parkingach turyści będą zbierali punkty na karcie turystycznej, które dadzą im różnego rodzaju zniżki.

Cały projekt ma kosztować 33 mln zł. Gminy chcą pozyskać na jego realizację środki unijne w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Konkurs nie został jeszcze ogłoszony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE