reklama

Dokarmiajmy z głową

Opublikowano:
Autor:

Dokarmiajmy z głową - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANENadeszła zima, temperatura powietrza spadła poniżej zera, a ziemię przykryła warstwa śniegu. W tych trudnych warunkach atmosferycznych watro zadbać o ptaki żyjące w naszym sąsiedztwie.

Ptaki pełnią bardzo ważną rolą w ochronie ekosystemów leśnych, dla nas leśników są niezrównanymi sprzymierzeńcami w ograniczaniu występowania owadów stanowiących potencjalne zagrożenie dla drzewostanów. Dlatego w okresie zimowym, kiedy warunki pogodowe mogą zagrażać ich życiu, warto pomyśleć dokarmianiu naszych skrzydlatych przyjaciół.

Aby dokarmianie ptaków przyniosło oczekiwane efekty i nie zaszkodziło ptakom, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Proces dokarmiania powinien rozpocząć się dopiero, gdy pojawi się duża pokrywa śniegu. Jeśli już zostanie zapoczątkowany, powinien być kontynuowany z odpowiednią regularnością. Należy systematycznie doglądać miejsc, w których jest wykładane pożywienie, tak aby go nie zabrakło oraz zatroszczyć się o higienę karmnika – oczyścić go z resztek pokarmu i odchodów.

 

 

Jakie pożywienie wybrać? Najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju nasiona i ziarna, m.in. słonecznika czy czarnuszki, płatki owsiane, pszenica, kukurydza, proso, owies oraz gotowane bez soli warzywa. Można również stosować gotową karmę dla ptaków w formie kul tłuszczowo-nasiennych. Karmik warto wyposażyć w poidełko ze świeżą wodą, tu również należy pamiętać o regularnej wymianie, gdyż przy ujemnych temperaturach woda będzie zamarzać.

Stanowczo odradzamy dokarmianie chlebem i innymi rodzajami pieczywa – ptaki po takim posiłku cierpią na choroby układu pokarmowego, które mogą zakończyć się dla nich śmiercią.

W czasie łagodnych zim ptaki powinny same radzić sobie ze zdobywaniem pokarmu. Stały i łatwy dostęp do pożywienia może prowadzić do utraty instynktu naturalnego, co w konsekwencji może stać się dla nich niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem na okres lżejszych zim jest stworzenie ptakom naturalnej bazy pokarmowej poprzez sadzenie w naszych ogrodach drzew i krzewów, których owoce pozostają na gałęziach na okres zimowy. W tym przypadku znakomicie sprawdzą się gatunki takie jak: jarząb, głóg, kalina koralowa, bez czarny, dereń, dzika róża, śliwa tarnina.

Owocodajne drzewa i krzewy występują licznie w leśnych ostępach naszego nadleśnictwa, dzięki czemu w okresie zimowym stają się one dla ptaków naturalną stołówką. Gdy temperatury spadają znacząco poniżej zera, a pokrywa śniegu uniemożliwia im zdobycie pożywienia, wychodzimy naprzeciw znajdującym się w potrzebie zwierzętom, m.in. zapewniając im karmę oraz wywieszając budki lęgowe.

Magdalena Szczepanik, Nadleśnictwo Świdnik





Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy