reklama

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA W LASACH

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA W LASACH - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEZasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Lasach Państwowych określone zostały w „Instrukcji ochrony przeciwpożarowej lasu”. Określa ona profilaktykę jak również definiuje działania w przypadku wystąpienia klęski w postaci pożaru lasu.

Nadleśnictwo Świdnik wypełnia zadania określone w instrukcji poprzez prowadzenie szerokiej profilaktyki, która ma na celu przeciwdziałanie powstawaniu pożarów. Podstawowym środkiem bezpieczeństwa jest Punkt Alarmowo Dyspozycyjny (PAD) działający w biurze nadleśnictwa. Codziennie od 15 marca do 30 września prowadzony jest monitoring aktualnego stopnia zagrożenia pożarowego lasów określany dla naszej strefy prognozowania.

Stacja prognostyczna znajduje się na terenie Nadleśnictwa Chełm a dane o aktualnych warunkach otrzymujemy dwa razy dziennie o godzinie 9:00 oraz 13:00. Aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasów może sprawdzić każdy, wszystkie dane dostępne są na stronie internetowej https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/.

 

Mapa przedstawiająca strefy prognozowania zagrożenia pożarowego na dzień 6 października 2022 r. [Źródło: Traxelektronik].

 

Przy wystąpieniu najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego lasów prowadzone są patrole naziemne miejsc szczególnie narażonych na wystąpienie pożarów, natomiast w wyjątkowo suchych okresach lasy monitorowane są przez patrole lotnicze wykonywane przez współpracujący z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie AeroKlub Lubelski w Radawcu.

Profilaktyka przeciwpożarowa nie ogranicza się tylko do działań w okresie letnim i jesiennym kiedy zagrożenie jest najwyższe. Przez cały rok prowadzone są prace związane z utrzymaniem i zakładaniem pasów przeciwpożarowych wzdłuż dróg publicznych, które w razie wystąpienia zapłonu mają za zadanie zatrzymanie lub przynajmniej spowolnienie wniknięcia płomieni w głąb drzewostanu. Utrzymanie pasów przeciwpożarowych polega na ich uprzątaniu z materiałów łatwopalnych w postaci np. opadłych suchych gałęzi.

Bardzo ważnym zagadnieniem w ochronie przeciwpożarowej lasów jest edukacja społeczeństwa dotycząca przestrzegania zasad. Ma to na celu ograniczenie zagrożenia wystąpienia pożaru oraz bezpieczeństwem w przypadku jego powstania. Każdy odwiedzający lasy musi pamiętać aby nie narażać swojego oraz czyjegoś zdrowia a nawet życia oraz znać poniższe zasady:

- rozpalanie ognisk na terenie lasów możliwe jest wyłącznie w miejscach wyznaczonych po uzyskaniu zgody nadleśniczego,

- zastawianie dróg pożarowych może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla ekosystemu leśnego,

- nieprzestrzeganie okresowych zakazów wstępu do lasu może skutkować nie tylko upomnieniem czy mandatem ale także pożarem spowodowanym np. niedopałkiem papierosa.

W ostatnich latach (2018 - 2022) na terenie Nadleśnictwa Świdnik zanotowano 9 pożarów lasu o łącznej powierzchni 26,04 ha. Na szczęście żaden z nich nie spowodował dużych strat w drzewostanach. Należy pamiętać, że każdy z nich spowodowany był bezpośrednią działalnością człowieka poprzez celowe podpalenie lub też wypalanie roślinności w pobliżu lasu i był ogromnym zagrożeniem dla lasu oraz ludzi.

Podczas wędrówek po lasach przestrzegaj zasad w nim panujących wynikających z Ustawy o lasach oraz:

 

PAMIĘTAJ!

 

Tekst: Magdalena Szczepanik, Nadleśnictwo Świdnik



 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy