reklama
reklama

Jakie działania wymagają zgłoszenia wodnoprawnego?

Opublikowano:
Autor:

Jakie działania wymagają zgłoszenia wodnoprawnego? - Zdjęcie główne

jakiedzialaniawymagajazgloszeniawodnoprawnegopexels-ryutaro-tsukata-6249385

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEZakup lub budowa własnego domu jest najczęściej związana z koniecznością zrealizowania szeregu formalności. Właściciele nieruchomości powinni zdobyć więc podstawową wiedzę na temat tego, o jakie aspekty prawne należy zadbać. Ma to szczególne znaczenie jeśli np. zamierzamy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Czy inwestycja tego typu wymaga m.in. zgłoszenia wodnoprawnego? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej! Część prac budowlanych jest możliwa do wykonania wyłącznie po wcześniejszym uzyskaniu stosownych pozwoleń lub zwykłych zgłoszeń, w tym m.in. wodnoprawnego. Jest ono wymagane przede wszystkim w przypadku inwestycji, które mają wpływ na stan wód gruntowych i nie tylko. Sprawdźmy więc, jakie działania wymagają zgłoszenia wodnoprawnego, czym ono właściwie jest i jakie dokumenty należy złożyć, aby wszystko odbyło się z literą prawa?
reklama

Czym jest zgłoszenie wodnoprawne?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że wyróżniamy zarówno pozwolenie, jak i zgłoszenie wodnoprawne. Oba pojęcia nie są synonimami, dlatego należy je odróżniać, ponieważ każde odnosi się do nieco innych okoliczności. Oba reguluje natomiast ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku Prawo wodne, w której znajdziemy dokładne przesłanki stosowania zarówno pozwolenia, jak i zwykłego zgłoszenia. Pozwolenie jest wymagane wówczas, gdy ma dojść do znacznej ingerencji w gospodarkę wodną, czyli m.in. wszelkie usługi wodne, rekultywacja wód powierzchniowych lub wód podziemnych, budowa urządzeń wodnych, m.in. stawów rybnych, pomostów, kanałów itp.

reklama

Zgłoszenie wodnoprawne - kiedy jest wymagane?

Jeżeli chodzi z kolei o obowiązek dokonania zgłoszenia wodnoprawnego, prawodawca dokładnie reguluje, że mamy z nich do czynienia, gdy chodzi m.in. o budowę pomostu o szerokości do 3 m i długości do 25 m; postój statków mieszkalnych lub usługowych na wodach płynących; prowadzenie przez wody inne niż śródlądowe drogi wodne napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych, trwałe odwadnianie wykopów budowlanych; budowę kąpieliska, prowadzenie robót, które mają zmieniać stan wód podziemnych. Ponadto, zgłoszenie wodnoprawne jest wymagane, gdy chodzi o budowę urządzeń do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków na potrzeby zwykłego korzystania z wód.

reklama

Jak i gdzie dokonać zgłoszenia wodnoprawnego?

Widzimy więc, że przydomowe oczyszczalnie ścieków muszą być budowane zgodnie z konkretnymi wytycznymi i należy zwracać przy tym uwagę na kwestie formalne. Zgłoszenie wodnoprawne składa się do nadzoru wodnego Wód Polskich, który jest właściwy ze względu na miejsce przeprowadzanej inwestycji. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. oznaczenie osoby fizycznej lub prawnej, której dotyczy, określenie celu planowanych czynności lub urządzeń wodnych, określenie stanu prawnego nieruchomości, na której prace lub urządzenia będą wykonane, dokładny opis planowanych robót wraz z lokalizacją. Na dokumencie nie może zabraknąć oczywiście także planowanego terminu rozpoczęcia prac oraz podpisu osoby, która przekazuje zgłoszenie wodnoprawne. Następnie należy odczekać 30 dni i jeśli w tym czasie organ nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do realizacji inwestycji.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama