Reklama

3 klucze do prawidłowego wykorzystania odzieży kompresyjnej. Jeśli lubisz sport, musisz to przeczytać!

Opublikowano:
Autor:

3 klucze do prawidłowego wykorzystania odzieży kompresyjnej. Jeśli lubisz sport, musisz to przeczytać! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szybsza regeneracja po kontuzji, zmniejszenie ryzyka odniesienia urazu, wreszcie pośrednie zwiększenie efektywności przeprowadzonego treningu. To tylko niektóre z zalet stosowania profesjonalnej odzieży kompresyjnej – czerpią z nich zarówno zawodowi sportowcy, jak również amatorzy dbający o formę i kondycję fizyczną. Jednak aby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają specjalistyczne rękawy oraz opaski, należy ich używać w odpowiedni sposób. Razem ze ekspertami z Yellowsport wskazujemy 3 rzeczy, na które należy zwrócić pilniejszą uwagę.

1. Odpowiednio dopasowany rozmiar. Najpierw dokładnie zmierz obwód, dopiero potem rób zakupy

Wbrew pozorom wcale nie trzeba zakładać sportowej odzieży uciskowej na siebie, żeby dobrać odpowiednią wielkość. W jaki sposób można poznać odpowiedni rozmiar? Trzeba bardzo dokładnie zmierzyć obwód ciała w określonym miejscu i porównać wynik z tabelą rozmiarów danego producenta. W końcu wiele firm stosuje własną skalę. I tak wybierając opaski kompresyjne na łydki należy poznać wielkość najszerszego miejsca podudzia. Z kolei przy rękawie na kolano trzeba przyłożyć metrówkę do uda, ok. 10-15 cm powyżej stawu, który zamierzamy chronić. Natomiast rozmiar opaski na łokieć zależy od obwodu zgięcia stawu łokciowego. Jeżeli wszystko zostanie wykonane z należytą precyzją, odzież sportową spokojnie można zamawiać nawet w sklepach internetowych – takich jak Yellowsport.

2. Sposób założenia. Opaski kompresyjne muszą odpowiednio przylegać do ciała

Większość elementów odzieży uciskowej samodzielnie dostosowuje się cech anatomicznych osoby noszącej. Jednak zawsze dzieje się to wyłącznie w pewnym zakresie. Jeżeli podczas zakładania powstaną jakiekolwiek załamania czy zgięcia, efektowność akcesoriów uciskowych drastycznie spadnie. Zbyt mały bądź zbyt duży nacisk sprawi, że ciało zostanie pozbawione znacznej części ochrony przed obrzękiem. Ponadto przepływ krwi zostanie delikatnie zakłócony, a przecież pobudzenie krążenia stanowi podstawową właściwość odzież kompresyjnej. To dzięki temu wszelkie mikrouszkodzenia mięśni i ścięgien goją się szybciej, co pozwala na częstsze treningi w celu wypracowania jak najlepszej formy.

3. Wysoka jakość. Sprawdź z jakich materiałów wykonana jest oglądana odzież

Bez „oddychającej” tkaniny, pozwalającej na odpowiedni przepływ powietrza, nie ma mowy o pełnym komforcie podczas wykonywania obciążających ćwiczeń. Warto również poszukać wzmianek na temat elastycznej siatki, zwiększającej swobodę ruchów, a także silikonowych taśmach – dzięki nim siła kompresji zyskuje znacznie większą moc oddziaływania. Zbyt mały ucisk nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, z kolei zbyt duży doprowadziłby do niepotrzebnych komplikacji. Trzeba jeszcze wspomnieć o utrzymywaniu temperatury mięśni na odpowiednim poziomie – materiały z górnej półki utrzymują efekty rozgrzewki przez dłuższy czas, co wydatnie zmniejsza ryzyko poważnej kontuzji.

Zdjęcie

/materiał partnera/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE