Reklama

Archeolodzy znaleźli starą drogę i zapomnianą studnię na Rynku II

Opublikowano:
Autor:

Archeolodzy znaleźli starą drogę i zapomnianą studnię na Rynku II  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości A może na Starym Mieście w Łęcznej powinna powstać podziemna trasa turystyczna jak w Sandomierzu czy Lublinie? – taki pomysł pojawił się przy planowaniu rewitalizacji Rynku II. Dlatego wkroczyli tam archeolodzy, którzy zbadali co kryje się pod powierzchnią rynku.  

Nie kopali w ziemi, tylko dwa dni chodzili po Rynku II z georadarem. Krążyły legendy, że mogą pod nim kryć się lochy. – Dzięki badaniom georadarem dowiemy się co znajduje się pod ziemią na głębokości sześciu metrów, czy są tam podziemne tunele i piwnice – mówi Grzegorz Kuczyński z urzędu miejskiego w Łęcznej.

Jednak wstępne wyniki badań archeologów z lubelskiej pracowni Archee Rafała Niedźwiadka nie potwierdziły opowiadań starszych łęcznian. Nie oznacza to jednak, że nic pod rynkiem nie znaleźli. – Natknęli się prawdopodobnie na starą brukowaną drogę i zapomnianą studnię – mówi Kuczyński.

Okazało się, że większe tajemnice może kryć Rynek I, obecnie często nazywany placem z fontannami. Archeolodzy zbadali jego niewybrukowaną część.

Szczegółowe wyniki poznamy za kilka tygodni.

fot. leczna.pl

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE