reklama

ASF. Cały powiat w żółtej strefie

Opublikowano:
Autor:

ASF. Cały powiat w żółtej strefie  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGmina Milejów i Łęczna zostały włączone do obszaru ochronnego w związku z afrykańskim pomorem świń. Rolnicy muszą spełniać teraz zasady bezpieczeństwa. 

Przypomnijmy, że 21 listopada do obszaru ochronnego zostały włączone gminy Cyców, Ludwin i Puchaczów. Powodem było znalezienie dzika chorego na ASF w sąsiedniej gminie Stary Brus. 8 grudnia została podjęta decyzja o żółtej strefie w gminie Spiczyn. W związku z zagrożeniem wirusem ASF powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o zwiększeniu liczby dzików do odstrzału sanitarnego ze 154 do 249. 

- Komisja Europejska zdecydowała o rozszerzeniu strefy, mimo że na terenie powiatu łęczyńskiego nie znaleziono do tej pory dzika chorego na ASF. Widocznie chodzi o to, że dużo przypadków jest w powiatach sąsiednich chełmskim i włodawskim – informuje Jarosław Bliźniuk, powiatowy lekarz weterynarii w Łęcznej.

W poniedziałek odbyło się spotkanie w starostwie m. in. z sołtysami z gminy Milejów i Łęczna na temat wymogów, które muszą spełnić rolnicy.

 

Takich m.in. zasad muszą przestrzegać rolnicy w strefie ochronnej:

 

- Utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami i zwierzętami domowymi, w odrębnych zamkniętych pomieszczeniach przeznaczonych tylko dla nich.
- Sporządzić dokładny spis posiadanych świń, środków transportu potrzebnych do ich przewozu, a także rejestr wyjść i wejść do pomieszczeń, w których są świnie. Trzeba zgłaszać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każde zwiększenie lub zmniejszenie się liczebności stada, a do Powiatowego Lekarza Weterynarii fakt padnięcia świni w gospodarstwie oraz podejrzenie wystąpienia w ASF.

- Karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
- Stosować specjalne maty dezynfekcyjne.
- Obrządki przy świniach powinny wykonywać wyłącznie osoby, które wykonują te czynności w danym gospodarstwie. Powinny mieć na sobie ubranie ochronne i pamiętać o higienie: myć i odkażać ręce oraz czyścić oraz także odkażać obuwie, narzędzia, środki transportu, w których przewożone będą świnie.

- Nie mogą zabijać świni w celu produkcji mięsa na użytek własny innych niż utrzymane w tym gospodarstwie.

Więcej we "Wspólnocie Łęczyńskiej" - od wtorku 6 marca w Twoim punkcie sprzedaży!

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE