reklama

Bezpłatna kolonoskopia w Łęcznej

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatna kolonoskopia w Łęcznej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWyobraź sobie, że za rok połowy mieszkańców Łęcznej i Lubartowa już nie będzie... Fikcja? Niezupełnie. Rocznie w Polsce na raka jelita grubego umiera ok. 11 tys. osób. To większa połowa ludności Łęcznej, prawie połowa mieszkańców Lubartowa, jedna czwarta mieszkańców Świdnika.

Liczby i prognozy

Statystyki  nie pozostawiają złudzeń. Zachorowalność na raka jelita grubego (RJG) wzrasta rocznie o ok.  2,5-3 proc.  Jest to jeden z najczęściej występujących  nowotworów złośliwych w Polsce. Dziś wykrywanych jest ok. 18 tysięcy przypadków, a według szacunkowych danych za osiem lat liczba zachorowań wynieść może 25 tysięcy.  Raka jelita grubego nie wyeliminujemy – jest to choroba cywilizacyjna, związana z naszym trybem, życia i żywienia, genami. Możemy zmieniać nasze przyzwyczajenia,  ale przede wszystkim musimy się badać. Bo RJG długo rozwija się bezobjawowo, nic nas nie boli i nic nie wskazuje, że zaatakowały nas komórki rakowe. A one się mnożą -  od stadium polipa do rozwiniętego raka upływa średnio 10 lat.

RJG wcześnie wykryty jest uleczalny w 95 proc., niektórzy lekarze twierdzą nawet, że w 100 proc. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i  badanie.

Szpital w Łęcznej i miejscowa przychodnia Salmed rozpoczęły realizacje programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, który skierowany jest do mieszkańców powiatu lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, świdnickiego i miasta Lublin.

Nie zmarnuj szansy

Pacjenci mogą korzystać z bezpłatnej kolonoskopii, czyli badania pozwalającego na wczesne wykrycie raka jelita grubego.

 W czasie badania lekarz za pomocą nowoczesnego sprzętu ma możliwość sprawdzić wnętrze całego jelita grubego i ocenić stan błony śluzowej. Badanie trwa od 15 do 40 minut i jest przeprowadzone w znieczuleniu. 

- Chcemy, by z tego programu skorzystało jak najwięcej osób, więc staraliśmy się wyeliminować to, co może być przeszkodą - mówi dyrektor szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski.

- Dlatego badania będą wykonywane w znieczuleniu, terminy zostały ustalone tak, by osoby pracujące mogły z nich skorzystać, a osobom z terenów wiejskich zwracamy koszty dojazdu. A co najważniejsze oddajemy do Państwa dyspozycji zespół doświadczonych specjalistów – dodaje. 

Więcej informacjiw Biurze Ośrodka Programu Badań Przesiewowych w SPZOZ w Łęcznej – pokój A040 (parter), tel. 81 752 63 61 w godz. 8-15; mail: profilaktyka@spzoz.powiatleczynski.pl. 

Kto może skorzystać

Osoby aktywne zawodowo, pracujące, bezrobotne, poszukujące pracy w wieku: 
- 50-65 lat, które nie miały w ostatnich 10 latach wykonanego badania,
- 40-49 lat, które mają krewnego I stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- 25-49 lat z rodzin z zespołem Lyncha, z potwierdzeniem z poradni genetycznej. W tym przypadku nie obowiązuje karencja 10 lat od wykonania ostatniej kolonoskopii

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE