Reklama

Biblioteka w Ludwinie nabiera barw

Opublikowano:
Autor:

 Biblioteka w Ludwinie nabiera barw - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dobiegł końca drugi etap budowy biblioteki polegający m.in. na wykonaniu elewacji zewnętrznej, wykończeniu tarasów i dojścia do budynku.

Pierwszy wykonawca zbankrutował

Przypomnijmy, że gmina Ludwin realizuje projekt "Biblioteka Bramą Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego", na który uzyskała 1,94 mln zł dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W 2017 roku ekipa z Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Zib z Białej Podlaskiej postawiła budynek biblioteki i zostawiła go w stanie surowym. Te prace pochłonęły całą kwotę dofinansowania. Na resztę prac gmina przygotowała własne środki, ale wiosną br. budowlańcy nie wrócili do Ludwina, bo wykonawca ogłosił upadłość.

W tej sytuacji gmina przeprowadziła inwentaryzację, na nowo sporządziła kosztorys inwestycji i w sierpniu ogłosiła przetarg na drugi etap prac, ale nie zgłosiła się do niego żadna firma. Dlatego, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, urzędnicy z Ludwina sami wybrali wykonawcę, który spełniał warunki uwzględnione w specyfikacji. I tak drugim etapem prac zajęła się firma Mariusza Kowalczyka z Kaniwoli.

- W ramach drugiego etapu budowy zakończono już prace polegające m.in. na wykonaniu elewacji zewnętrznej, wykończeniu tarasów, dojścia do budynku i prac związanych z zagospodarowaniem przestrzeni wokół obiektu – informuje wójt Andrzej Chabros.

W bibliotece poobserwujesz niebo

- Dokumentacja dotycząca kolejnego przetargu jest już przygotowana, sam przetarg zostanie ogłoszony w najbliższym czasie, zaraz po uchwaleniu budżetu na 2019 rok. Trzeci etap inwestycji obejmie wykończenie wnętrz – dodaje.

Siedzibą Gminnej Biblioteki Publicznej im. Andrzeja Łuczeńczyka w Ludwinie będzie dwupiętrowy budynek o powierzchni ponad 1600 m2. W środku ma znajdować się czytelnia i wypożyczalnia, sala wielofunkcyjna z zapleczem kuchennym oraz scena z garderobą dla artystów.

Na piętrze powstanie sala szkoleniowo-informatyczna, kącik zabaw dla najmłodszych, sala "Przystań Seniora" i sala ze stałą ekspozycją poświęconą patronowi biblioteki, pisarzowi Andrzejowi Łuczeńczykowi.

W budynku planowany jest też gabinet doświadczeń dla dzieci i młodzieży, pracownia plastyczna, studio nagrań oraz miniobserwatoria astronomiczne na tarasach widokowych.

Według przyjętego harmonogramu budynek ma być gotowy do 30 września 2020 roku.

Kamil Kulig

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE