Reklama

Budżet powiatu na 2019 rok. Optymalny czy fikcyjny?

Opublikowano:
Autor:

 Budżet powiatu na 2019 rok. Optymalny czy fikcyjny? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Remont drogi Kopina-Zaróbka, docieplenie budynku szkoły i internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, dalsza przebudowa drogi Nadrybie-Urszulin – to najważniejsze inwestycje powiatu łęczyńskiego w 2019 roku. O kondycji finansowej starostwa w najbliższym czasie przesądzi decyzja ministerstwa finansów, co do rozłożenia na raty zwrotu nienależnie pobranej subwencji.

Wojewoda zatwierdził już ostateczną listę rankingową programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury, gdzie na siódmym miejscu znalazł się remont powiatowej drogi Kopina-Zaróbka. Koszt inwestycji to 2,6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 50 proc. Inwestycja będzie zrealizowana w 2019 roku.

Bieżący rok przyniesie także kontynuację przebudowy drogi Nadrybie-Urszulin rozpoczętej w ubiegłym roku. Po stronie powiatu łęczyńskiego jest 7,2 km odcinka drogi od ronda w Nadrybiu do granic powiatu włodawskiego i okolic jeziora Sumin. Tą drogą dojedziemy także nad jeziora Grabniak (Rotcze), Sumin i Uściwierz. Jest to także skrót nad jezioro Białe w Okunince. W ubiegłym roku wykonano już podbudowę drogi i chodniki.

Inwestycja pochłonie 7,246 mln zł, z czego 3,060 mln zł pochodzić będzie z Unii Europejskiej. Kwotę wkładu własnego pokryją lokalne samorządy: powiat łęczyński w 50 proc., pozostałą część gminy Puchaczów i Cyców proporcjonalnie do długości odcinka przebiegającego przez daną gminę.

- Kwota zabezpieczona w budżecie na dalszą przebudowę drogi Nadrybie-Urszulin w 2019 roku wynosi 2,9 mln zł. To strategiczna inwestycja dla powiatu łęczyńskiego, która stanowi dojazd do pracy dla górników, a także może służyć jako objazd do Urszulina w razie wypadku komunikacyjnego – mówi wicestarosta Dawid Kostecki.

Lwią cześć budżetu stanowi oświata. - Stawiamy na szkolnictwo zawodowe. Chcemy zachęcić uczniów, żeby kształcili się w powiecie łęczyńskim, dlatego realizujemy też projekty miękkie. To projekty dla młodych ludzi, którzy chcą mieć fach w ręku i być niezależnymi finansowo w krótkim czasie. Są to m.in. "Ciekawsza nauka w Bolivarze" i "Kształcimy zawodowców w Jagiellończyku" – dodaje wicestarosta.

W tym roku ruszą też prace dociepleniowe w budynku szkoły i internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach. Termomodernizacja ma być realizowana w latach 2019-2021. W ramach prac będzie m.in. wymieniona zostanie cała instalacja centralnego ogrzewania, docieplone będą ściany, wykonana nowa elewacja budynków. Całkowita wartość projektu to 1,128 mln zł, z czego 780 tys. zł stanowić będzie dofinansowanie unijne, a 91 tys. zł dorzuci budżet państwa. 

Kosiarski: To budżet fikcyjny 

Sesja budżetowa odbędzie się w styczniu. Nie będzie raczej przebiegała spokojnie. Finanse powiatu budzą duże emocje m.in. ze względu na ciągłe niedofinansowanie oświaty i zadłużenie na poziomie 16,8 mln zł. 

Dawid Kostecki ocenia proponowany budżet jako stabilny. - Budżet jest zbilansowany na poziomie 60 milionów zł, to znaczy nie ma ani nadwyżki, ani deficytu. Myślę, że to budżet optymalny, biorąc pod uwagę bieżące możliwości finansowe – podkreśla Dawid Kostecki.

To nie przekonuje jednak byłego burmistrza Łęcznej, a dzisiaj radnego powiatowego Teodora Kosiarskiego. 

– Będę głosował przeciwko budżetowi w takiej formie, bo przedstawiony nam projekt budżetu jest fikcyjny. Planują na przykład 1,1 mln zł ze sprzedaży majątku. Czy znajdą chętnego na budynek po szpitalu w Jaszczowie? Już to widzę – mówi radny Teodor Kosiarski.

- W projekcie budżetu nie zauważyłem też wszystkich zagrożeń, jakie są, brakuje w nim pewnych pozycji do spłaty. Natomiast plany pana starosty, takie jak przenoszenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej to głupie pomysły na kolejne wydawanie pieniędzy. Wydawać jest łatwo, nie zauważyłem natomiast w tym budżecie pomysłów na zdobywanie środków – dodaje były burmistrz.

Starosta Krzysztof Niewiadomski przyznaje, że powiat nawet nie zamierza sprzedawać budynku w Jaszczowie (poprzednie władze ogłaszały przetargi, ale nie było chętnych na tę nieruchomość). 

"Nie było czasu na przebudowanie budżetu"

- Nowy zarząd nie podejmował żadnych decyzji co do sprzedaży nieruchomości. Planowana kwota ze sprzedaży majątku, która znalazła się w budżecie wynika z planów poprzednich władz. Nie było czasu, żeby przebudowywać budżet – przyznaje starosta Krzysztof Niewiadomski.

-  Co do budynku po szpitalu w Jaszczowie uważam, że jego sprzedaż za 600 tys. zł to jest chyba najgorsze, co by mogło się stać. Mam zupełnie inne plany co do tej nieruchomości, ale przyjdzie czas na ogłoszenie tych planów. Na pewno wpłyną na rozwój powiatu – zapowiada Krzysztof Niewiadomski.

Starosta dodaje, że trwają rozmowy między łęczyńskim starostwem i ministerstwem finansów, co do warunków spłaty nienależnie pobranej subwencji oświatowej za Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podgłębokiem.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub.r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyjął kasację niesioną przez ministerstwo finansów na wyrok uchylający zwrot subwencji. Oznacza to, że powiat musi jednak zwrócić 1,55 mln zł nienależnie pobranej subwencji oświatowej w latach 2011-12. Minister proponował rozłożenie tej kwoty na cztery raty.  

- Trwają jeszcze rozmowy, ale jest szansa na więcej rat, dzięki czemu powiat będzie mógł złapać oddech – mówi Krzysztof Niewiadomski.

Kamil Kulig

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE