Reklama

Cholewa: Nie czuję się ustępującym starostą

Opublikowano:
Autor:

 Cholewa: Nie czuję się ustępującym starostą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mecz się jeszcze toczy. Trwa do godz. 12.00 w czwartek, kiedy odbędzie się pierwsza sesja VI kadencji. Dopiero wtedy okaże się, kto zostanie starostą – mówił w poniedziałek, 19 listopada w rozmowie ze "Wspólnotą" starosta Roman Cholewa z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak ocenia pan sytuację powiatu po czterech latach swoich rządów?

Sytuacja w stosunku do tego, co było na początku, a więc w 2015 roku, jest lepsza. Pogorszy się jedynie w związku z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał kasację wniesioną przez ministra finansów i będziemy musieli zwrócić 1,5 mln zł subwencji nienależnie pobranej w latach 2011-12. W najbliższym czasie sąd rozstrzygnie także kwestię zasadności zwrotu 1,2 mln zł subwencji pobranej w 2013 roku. 

Taka wiadomość spadła na nas, kiedy już udało się nam wyjść na prostą na koniec 2018 roku, a także dzięki większym subwencjom ustalanym centralnie i wyższej kwocie planowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, jaki otrzymamy w roku 2019, udało nam się zabezpieczyć pełne finansowanie szkół w przyszłym roku.  

Największym problemem ostatnich czterech lat było właśnie utrzymanie oświaty. Coroczny spadek naboru uczniów do szkół powiatowych powodował zmniejszenie subwencji oświatowej. Musieliśmy do wydatków niezbędnych na utrzymanie szkół dopłacać z dochodów bieżących powiatu – rocznie około trzy mln zł. Dlatego wprowadziliśmy cięcia w starostwie powiatowym i jednostkach podległych, m. in. kosztem mniejszego wykonania remontów bieżących dróg powiatowych. 

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty Łęczyńskiej (dostępnym w punktach sprzedaży).

Rozmawiał Kamil Kulig

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE