Reklama

Co ustalili radni?

Opublikowano:
Autor:

Co ustalili radni? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jednym z punktów środowej sesji było zarezerwowanie dodatkowej kwoty 1 mln 200 tys. zł na przebudowę ulic Wiosennej i Jaśminowej.  W sumie inwestycja ma pochłonąć więc 2 mln 700 tys. zł. Co jeszcze działo się na sesji? 

Rada miejska już bez TW „Zenka”

Radni podjęli też uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu wiceprzewodniczącego rady Janusza Matyska. Przypomnijmy, że radny Jacek Pelica w czasie ostatniej sesji przedstawił dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej świadczące o tym, że Janusz Matysek w latach 70. ubiegłego wieku jako TW „Zenek” miał zadanie „rozpracowywania” łęczyńskiej inteligencji.

Tymczasem w oświadczeniu lustracyjnym radny Matysek napisał, że nie był tajnym współpracownikiem służb PRL-u – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Radni opozycji domagali się zwołania nadzwyczajnej sesji w sprawie Matyska, ale wcześniej wiceprzewodniczący zrzekł się mandatu.

16 radnych było za wygaśnięciem mandatu a czterech, w tym Jacek Pelica, wstrzymało się od głosu. Oficjalnie Janusz Matysek przestanie być radnym, kiedy uchwała zostanie wpisana do dziennika urzędowego wojewody. Jego miejsce ma zająć Antoni Kotuła, sołtys Starej Wsi.

Wymienią żarówki na LED-owe?

Radni podjęli dziś uchwałę, zgodnie z którą gmina zadeklarowała przystąpienie do projektu zakładającego przeprowadzenie modernizacji oświetlenia z wykorzystaniem technologii LED. Chodzi zarówno o wymianę żarówek latarni ulicznych, jak i modernizację oświetlenia w budynkach publicznych.

Projekt ma być finansowany w 10 proc. przez gminę, resztę ma dopłacić Europejski Bank Inwestycyjny. Liderem projektu jest gmina Namysłów, której urzędnicy zbierają chętnych wśród innych gmin południowej Polski.

- Przyjęta uchwała nie oznacza, że do projektu na pewno przystąpimy. Ostateczny koszt inwestycji będzie zależał od tego, ile gmin przystąpi do projektu. Wcześniej zostanie też wykonany audyt istniejącego oświetlenia. Jeżeli wyjdzie w nim, że modernizacja nam się nie opłaca, nie przystąpimy do drugiego etapu – mówił burmistrz Teodor Kosiarski.

Uchwała o dietach do poprawki?

Radca prawny rady miejskiej Alicja Bijata poinformowała o tym, że wojewoda wszczął postępowanie w sprawie unieważnienia uchwały obniżającej diety radnych. Przypomnijmy, że na poprzedniej sesji radni przyjęli obniżone stawki swoich diet zaproponowane przez mieszkańców w obywatelskim projekcie. Mimo że uchwała została wprowadzona 26 marca, obowiązuje już od pierwszego dnia tego miesiąca i między innymi to nie podoba się wojewodzie, który uznał, że prawo w tym wypadku nie może działać wstecz. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE